Explanation of Solution
a.
Spreadsheet set up for buy-alternative calculation:
Let us consider the assumption inputs are given below:
- Server cost is $2,500.
- Software costs is $1,250.
- Straight-line depreciation is 3 years.
- Maintenance percentage range varies from 2 to 7 %...
Explanation of Solution
b.
Spreadsheet set up for lease-alternative calculation:
Let us consider the assumption inputs are given below:
- The cost of 3 year lease is $285.
- The cost of 2 year lease is $335.
- The cost of 1 year lease is $415.
- Discount for 20 to 30 computers is 5%.
- Discount for 31 to 50 computers is 10%...
Explanation of Solution
c.
(1)
Organization needs 20 servers for 5 years.
For Buy-Alternative calculation:
The given inputs are,
- Server cost is $2,500.
- Software costs is $1,250.
- Straight-line depreciation is 3 years.
- Maintenance percentage is 3 %.
The formula to calculate the total buy payment is given below:
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
For 1 year:
Server cost = Server cost × servers purchased
= 2500 × 20
= $50,000
Software cost = Software cost × servers purchased
= 1250 × 20
= $25,000
Depreciation1 = (Server1 cost + software1 cost) / Depreciation year
= (50000 + 25000) / 3
= $25,000
Interest Expense = Server cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Maintenance = Server cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 1500
= $26,500
For 2 year:
Depreciation2 = Depreciation1
= $25,000
Interest Expense = Server cost × maintenance percentage
= 0 × 0.03
= 0
Maintenance = Server cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 1500
= $26,500
For 3 year:
Depreciation3 = Depreciation1
= $25,000
Interest Expense = Server cost × maintenance percentage
= 0 × 0.03
= 0
Maintenance = Server cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 1500
= $26,500
For 4 year:
Depreciation = (Server cost + software cost) / Depreciation year
= (0 – 0)/3
= 0
Interest Expense = Server cost × maintenance percentage
= 0 × 0.03
= 0
Maintenance = Server cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 0 + 1500
= $1,500
For 5 year:
Depreciation = (Server cost + software cost) / Depreciation year
= (0 – 0)/3
= 0
Interest Expense = Server cost × maintenance percentage
= 0 × 0.03
= 0
Maintenance = Server cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 0 + 1500
= $1,500
Total Server cost:
Total Server cost = Sum of the server cost for 5 years
= 50000+0+0+0+0
= $50,000
Total Software cost:
Total Software cost = Sum of the software cost for 5 years
= 25000+0+0+0+0
= $25,000
Total depreciation:
Total depreciation= Sum of the depreciation for 5 years
= 25000+25000+25000+0+0
= $75,000
Salvage value:
Salvage value = (Total Server cost + Total Software cost) – Total depreciation
= 50000+25000 – 75000
= $0.00
Total cost:
Sum of yearly costs less salvage value = sum of totals buy expenses for 5 years
= 26,500 + 26,500 + 26,500 + 1,500 + 1,500
= $82,500
Finally, the sum of the yearly costs less salvage value is,
Total = total cost – salvage value
= 82,500 – 0.00
= $82,500
Therefore, the sum of the yearly costs less salvage value for buy-alternative is “$82,500”.
For Lease-Alternative calculation:
The given inputs are,
- The cost of 3 year lease is $285.
- The cost of 2 year lease is $335.
- The cost of 1 year lease is $415.
- Discount for 20 to 30 computers is 5%.
- Discount for 31 to 50 computers is 10%.
The formula to calculate the total lease payment is given below:
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
For 1 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 285 × 20
= 5700
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 5700 × 0.05
= 285
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (5700 – 285) × 12
= 5415 × 12
= $64,980
For 2 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 285 × 20
= 5700
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 5700 × 0.05
= 285
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (5700 – 285) × 12
= 5415 × 12
= $64,980
For 3 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 285 × 20
= 5700
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 5700 × 0.05
= 285
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (5700 – 285) × 12
= 5415 × 12
= $64,980
For 4 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 335 × 20
= 6700
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 6700 × 0.05
= 335
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (6700 – 335) × 12
= 6365 × 12
= $76,380
For 5 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 335 × 20
= 6700
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 6700 × 0.05
= 335
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (6700 – 335) × 12
= 6365 × 12
= $76,380
Total cost:
Total = Sum of Lease payments for 5 years
= 64,980 + 64,980 + 64,980 + 76,380 + 76,380
= $347,700
Therefore, the sum of the yearly costs for lease-alternative is “$347,700”.
The screenshot ofBuy-Alternative calculation andLease-Alternative calculation:
(2)
Organization needs 20 servers for first 2 years and 40 servers for next 3 years.
For Buy-Alternative calculation:
The given inputs are,
- Server cost is $2,500.
- Software costs is $1,250.
- Straight-line depreciation is 3 years.
- Maintenance percentage is 3 %.
The formula to calculate the total buy payment is given below:
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
For 1 year:
Server1 cost = Server cost × servers purchased
= 2500 × 20
= $50,000
Software1 cost = Software cost × servers purchased
= 1250 × 20
= $25,000
Depreciation1 = (Server1 cost + software1 cost) / Depreciation year
= (50000 + 25000)/3
= $25,000
Interest Expense = Server1 cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Maintenance = Server1 cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 1500
= $26,500
For 2 year:
Depreciation2 = Depreciation1
= $25,000
Interest Expense = Server1 cost × maintenance percentage
= 0 × 0.03
= 0
Maintenance = Server1 cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 1500
= $26,500
For 3 year:
Server2 cost = Server2 cost × servers purchased
= 2500 × 20
= $50,000
Software2 cost = Software2 cost × servers purchased
= 1250 × 20
= $25,000
Depreciation3 = Depreciation2 + (Server3 cost + software3 cost) / Depreciation year
= 25,000 + (50000 + 25000)/3
= 25,000 + 25,000
= $50,000
Interest Expense = (Server2 cost × maintenance percentage)
= 50000× 0.03
=$1,500
Maintenance = (Server1 cost × maintenance percentage) + (Server2 cost × maintenance percentage)
= (50000 × 0.03) + (50000 × 0.03)
= 1500 + 1500
= $3,000
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 50000+3000
= $53,000
For 4 year:
Depreciation4 = Depreciation2
= $25,000
Interest Expense = Server cost × maintenance percentage
= 0 × 0.03
= 0
Maintenance = (Server1 cost × maintenance percentage) + (Server2 cost × maintenance percentage)
= (50000 × 0.03) + (50000 × 0.03)
= 1500 + 1500
= $3,000
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 3000
= $28,000
For 5 year:
Depreciation5 = Depreciation4
=$25,000
Interest Expense = Server cost × maintenance percentage
= 0 × 0.03
= 0
Maintenance = (Server1 cost × maintenance percentage) + (Server2 cost × maintenance percentage)
= (50000 × 0.03) + (50000 × 0.03)
= 1500 + 1500
= $3,000
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 3000
= $28,000
Total Server cost:
Total Server cost = Sum of the server cost for 5 years
= 50000+0+50000+0+0
= $100,000
Total Software cost:
Total Software cost = Sum of the software cost for 5 years
= 25000+0+25000+0+0
= $50,000
Total depreciation:
Total depreciation= Sum of the depreciation for 5 years
= 25000+25000+50000+25000+25000
= $150,000
Salvage value:
Salvage value = (Total Server cost + Total Software cost) – Total depreciation
= 100000+50000 – 150000
= $0.00
Total cost:
Sum of yearly costs less salvage value = sum of totals expenses for 5 years
= 26,500 + 26,500 + 53,000 + 28,000 + 28,000
= $162,000.00
Finally, the sum of the yearly costs less salvage value is,
Total = total cost – salvage value
= 162,000– 0.00
= $162,000
Therefore, the sum of the yearly costs less salvage value for buy-alternative is “$162,000”.
For Lease-Alternative calculation:
The given inputs are,
- The cost of 3 year lease is $285.
- The cost of 2 year lease is $335.
- The cost of 1 year lease is $415.
- Discount for 20 to 30 computers is 5%.
- Discount for 31 to 50 computers is 10%.
The formula to calculate the total lease payment is given below:
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
For 1 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 335 × 20
= 6700
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 6700 × 0.05
= 335
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (6700 – 335) × 12
= 6365 × 12
= $76,380
For 2 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 335 × 20
= 6700
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 6700 × 0.05
= 335
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (6700 – 335) × 12
= 6365 × 12
= $76,380
For 3 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 285 × 40
= 11400
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 11400 × 0.10
= 1140
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (11400 – 1140) × 12
= 10260 × 12
= $123,120
For 4 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 285 × 40
= 11400
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 11400 × 0.10
= 1140
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (11400 – 1140) × 12
= 10260 × 12
= $123,120
For 5 year:
Payment for leased servers = Payment per unit × Servers leased
= 285 × 40
= 11400
Discount amount = Payment for leased servers × Discount
= 11400 × 0.10
= 1140
Total lease payment = (Payment for leased servers – Discount amount) × 12
= (11400 – 1140) × 12
= 10260 × 12
= $123,120
Total cost:
Total = Sum of Lease payments for 5 years
= 76,380 + 76,380 + 123,120 + 123,120 + 123,120
= $522,120.00
Therefore, the sum of the yearly costs for lease-alternative is “$522,120”.
The screenshot ofBuy-Alternative calculation andLease-Alternative calculation:
(3)
Organization needs 20 servers for first 2 years, 40 servers for next 2 years, and 50 servers for last year.
For Buy-Alternative calculation:
The given inputs are,
- Server cost is $2,500.
- Software costs is $1,250.
- Straight-line depreciation is 3 years.
- Maintenance percentage is 3 %.
The formula to calculate the total buy payment is given below:
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
For 1 year:
Server1 cost = Server cost × servers purchased
= 2500 × 20
= $50,000
Software1 cost = Software cost × servers purchased
= 1250 × 20
= $25,000
Depreciation1 = (Server1 cost + software1 cost) / Depreciation year
= (50000 + 25000)/3
= $25,000
Interest Expense = Server1 cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Maintenance = Server1 cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 1500
= $26,500
For 2 year:
Depreciation2 = Depreciation1
= $25,000
Interest Expense = Server1 cost × maintenance percentage
= 0 × 0.03
= 0
Maintenance = Server1 cost × maintenance percentage
= 50000 × 0.03
= $1,500
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 1500
= $26,500
For 3 year:
Server2 cost = Server2 cost × servers purchased
= 2500 × 20
= $50,000
Software2 cost = Software2 cost × servers purchased
= 1250 × 20
= $25,000
Depreciation3 = Depreciation2 + (Server3 cost + software3 cost) / Depreciation year
= 25,000 + (50000 + 25000)/3
= 25,000 + 25,000
= $50,000
Interest Expense = (Server2 cost × maintenance percentage)
= 50000× 0.03
=$1,500
Maintenance = (Server1 cost × maintenance percentage) + (Server2 cost × maintenance percentage)
= (50000 × 0.03) + (50000 × 0.03)
= 1500 + 1500
= $3,000
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 50000 + 3000
= $53,000
For 4 year:
Depreciation4 = Depreciation2
= $25,000
Interest Expense = Server cost × maintenance percentage
= 0 × 0.03
= 0
Maintenance = (Server1 cost × maintenance percentage) + (Server2 cost × maintenance percentage)
= (50000 × 0.03) + (50000 × 0.03)
= 1500 + 1500
= $3,000
Total buy payment = Depreciation + Maintenance
= 25000 + 3000
= $28,000
For 5 year:
Server3 cost = Server3 cost × servers purchased
= 2500 × 10
= $25,000
Software2 cost = Software2 cost × servers purchased
= 1250 × 10
= $12,500
Depreciation5 = Depreciation4+ (Server5 cost + software5 cost) / Depreciation year
= 25000 + (25000 + 12500) / 3
= 25000 + 12500
= $37,500
Interest Expense = Server cost × maintenance percentage
= 25000 × 0...
Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solutionChapter AE Solutions
Using MIS (10th Edition)
- Read the following scenario and answer the following questions. The Softech team, led by Mr. Andrew (management team) needs to prepare a requirements documentation for an Online Ordering Books System (OOBS) by middle of December 2021. OOBS is a system that sells book directly to its customers by using secure internet commerce software. The main purpose of this system is to provide immediate feedback to customers. For example, after making an order, the customer may view information of their ordering status. This project is supposed to be completed within a month. In order to complete it, the development team needs to find out the requirements, the context information and additional information as well. All the communications with the client’s, named Nancy will be arranged by Ariana. Haikal (developer team) will also help on the development part. While Diana and Vin (tester team) will prepare the test cases and test results. OOBS is a system that sells…arrow_forwardRead the following scenario and answer the following questions. The Softech team, led by Mr. Andrew (management team) needs to prepare a requirements documentation for an Online Ordering Books System (OOBS) by middle of December 2021. OOBS is a system that sells book directly to its customers by using secure internet commerce software. The main purpose of this system is to provide immediate feedback to customers. For example, after making an order, the customer may view information of their ordering status. This project is supposed to be completed within a month. In order to complete it, the development team needs to find out the requirements, the context information and additional information as well. All the communications with the client’s, named Nancy will be arranged by Ariana. Haikal (developer team) will also help on the development part. While Diana and Vin (tester team) will prepare the test cases and test results. OOBS is a system that sells…arrow_forwardFacebook Data Move Project Facebook deals with various kinds of risks on a regular basis, and the risk of service interruption is high on the list. About five years ago, Facebook was involved in a multimillion-dollar effort to move a terabyte of data from a near-capacity data center to a then new higher-capacity data warehouse. The project was scheduled to be completed in 100 days with no provision for any schedule delays. In Facebook terms, a terabyte is equivalent to 250 billion “Likes” on Facebook. The project had two phases, i.e., building and outfitting the new data warehouse, and then moving data to the warehouse. The new data warehouse was designed so the servers could handle four times as much data as the current servers, and the processors and software were upgraded as well. As a result, the new data warehouse could hold eight times more data than the current data center, and it could also move and manage data more efficiently. To reduce the risks the project team took a…arrow_forward
- Read the following Case Study Leah Jones is the IT manager at Rock Solid Outfitters, a medium-sized supplier of outdoor climbing and camping gear. Steve Allen, the marketing director, has asked Leah to develop a special web-based promotion. As Steve described it to Leah, Rock Solid will provide free shipping for any customer who either completes an online survey form or signs up for the Rock Solid online newsletter. Additionally, if a customer completes the survey and signs up for the newsletter, Rock Solid will provide a $10 merchandise credit for orders of $100 or more. Leah has asked you to develop a decision table that will reflect the promotional rules that a programmer will use. She wants you to show all possibilities. 1) create decision treearrow_forwardRead the following Case Study Leah Jones is the IT manager at Rock Solid Outfitters, a medium-sized supplier of outdoor climbing and camping gear. Steve Allen, the marketing director, has asked Leah to develop a special web-based promotion. As Steve described it to Leah, Rock Solid will provide free shipping for any customer who either completes an online survey form or signs up for the Rock Solid online newsletter. Additionally, if a customer completes the survey and signs up for the newsletter, Rock Solid will provide a $10 merchandise credit for orders of $100 or more. Leah has asked you to develop a decision table that will reflect the promotional rules that a programmer will use. She wants you to show all possibilities. 1) create the basic decision table 2)Leah has seen your decision table and thinks it could be simplified to eliminate any combinations that would be unrealistic or redundant. How will you proceed?arrow_forwardCase Study : E-commerce web site for a woman clothing company (Eileen Fisher). Assume that you are assigned as the System architect for designing a new Software for an e-commerce company specialized in woman clothing. You meet with the Marketing people and they have told you that the system should function as follows: “We would like to have a modern e-commerce site where we can upload the information (Stock code, name of the product, description) and pictures about our products together with the price. The products could be in the following categories : Trousers/skirts, blouses, coats, and dresses. The sizes of each product would be Small, Medium, Large, XLarge. It should be possible to search for an item by filtering some information. The information about the purchased items in a basket, total amount, date of the transaction should be stored. The customer may use our e-commerce site from both Android/iOS mobile phones and web. The customer name, address, location, gender, birth…arrow_forward
- Continuing Case: PersonalTrainer,Inc.Personal Trainer, Inc. owns and operates fitness centers in a dozen Midwestern cities. The centershave done well, and the company is planning an international expansion by opening a new“supercenter” in the Toronto area. Personal Trainer’s president, Cassia Umi, hired an ITconsultant, Susan Park, to help develop an information system for the new facility. During theproject, Susan will work closely with Gray Lewis, who will manage the new operation.BackgroundAt their initial meeting, Susan and Gray discussed some initial steps in planning an informationsystem for the new facility. The next morning, they worked together on a business profile, drew anorganization chart, discussed feasibility issues, and talked about various types of informationsystems that would provide the best support for the supercenter’s operations. Their main objectivewas to carry out a preliminary investigation of the new system and report their recommendationsto Personal…arrow_forwardMr. Emmanuel Kwame Andoh wants to start a mobile money vending business with 6 branches across the country. He wants to be able to have information on all the transactions that happens in any of his branches. He describes a typical daily activity per a worker as follows: A customer or a person walks in and requests to do either a withdrawal or a deposit. Then his worker would record the name and number of the person, the type of transaction and the amount involved in the transaction and the transaction reference number. Mr. Andoh provided all the information above and more to a database designer who simply supplied just the SQL script that would implement the system. But the designer did not explain how the system would work to Mr. Andoh. #below is the SQL Script: You can copy and paste to run create database pharmacy; use pharmacy; create table branch(id int(3) not null auto_increment primary key, name varchar(50) not null); create table transaction_type(id int(1) not null…arrow_forwardAssume you have been asked to create an excel spreadsheet to help make a buy versus lease decision about the servers for your organization. Assume that you are considering the servers for a 5 year period, but you do not know exactly how many servers you will need. Initally, you know you will need five servers, but you might need as many as 50, depending on the success of your organizations e-commerce activity. For the buy alternative calcualtions, set up your excel spreadsheet so that you can enter the base price of the server hardware, the price of all software, and a maintenance expense that is some percentage of the hardware price. Assume that the percent you enter covers both hardware and software maintenance. Also assume that each server has a 3 year life, after which has no value. Assume straight line depreciation for computers used less than 3 years, and that at the end of the 5 years you can sell the computers you have used for less than 3 years for their depriciated value.…arrow_forward
- What is the need for transactions? Give examples.arrow_forwardSuppose you are about to have a job interview with a multinational company, such as 3M, Starbucks, or CocaCola. Further suppose you wish to demonstrate an awareness of the changes for international commerce that the Internet and modern information technology have made. Using the information in QID-1, create a list of three questions that you could ask the interviewer regarding the company’s use of IT in its international business.arrow_forwardUsing the worksheet pictured above, answer the following questions: a. Describe the steps you would follow to create the Profit calculation portion of the worksheet. Within the Profit calculation portion of the worksheet pictured, which cells would contain formulas? Specify each cell that would contain a formula and what each of those formulas would be. b. Describe the steps you would follow to create the Data table portion of the worksheet pictured. c. What is the current break even volume of sales if the selling price remains at $50? How do you know? d. If the company raises the selling price to $60 and sells 600 units, what would be the operating income? e. If the company's suppliers increase the cost of direct materials, would you expect the table to contain the same, fewer, or more shaded cells? f. If the company can negotiate lower plant property taxes with the county, would you expect the table to contain the same, fewer, or more shaded cells? g. If the company…arrow_forward
- Principles of Information Systems (MindTap Course...Computer ScienceISBN:9781305971776Author:Ralph Stair, George ReynoldsPublisher:Cengage LearningManagement Of Information SecurityComputer ScienceISBN:9781337405713Author:WHITMAN, Michael.Publisher:Cengage Learning,
- Fundamentals of Information SystemsComputer ScienceISBN:9781337097536Author:Ralph Stair, George ReynoldsPublisher:Cengage Learning