Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN: 9781947172609
Author: OpenStax
Publisher: OpenStax College
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
Winston Company manufactures a single product, the BXQY. The standards for materials for each unit have been set as 6 pounds of RM-42 at a standard cost of $30.00 per pound. During August, the company purchased 600 pounds and used 615 pounds of RM-42 to make 110 units of the BXQY. Winston paid $28.00 per pound for the material. What is the material price variance?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- At the beginning of the year, Lopez Company had the following standard cost sheet for one of its chemical products: Lopez computes its overhead rates using practical volume, which is 80,000 units. The actual results for the year are as follows: (a) Units produced: 79,600; (b) Direct labor: 158,900 hours at 18.10; (c) FOH: 831,000; and (d) VOH: 112,400. Required: 1. Compute the variable overhead spending and efficiency variances. 2. Compute the fixed overhead spending and volume variances.arrow_forwardApril Industries employs a standard costing system in the manufacturing of its sole product, a park bench. They purchased 60,000 feet of raw material for $300,000, and it takes S feet of raw materials to produce one park bench. In August, the company produced 10,000 park benches. The standard cost for material output was $100,000, and there was an unfavorable direct materials quantity variance of $6,000. A. What is April Industries standard price for one unit of material? B. What was the total number of units of material used to produce the August output? C. What was the direct materials price variance for August?arrow_forwardSmith Industries uses a cost system that carries direct materials inventory at a standard cost. The controller has established these standards for the cost of one basket (unit): Smith Industries made 3,000 baskets in July and used 15,500 pounds of material to make these units. Smith Industries paid $39,370 for the 15,500 pounds of material. A. What was the direct materials price variance for July? B. What was the direct materials quantity variance for July? C. What is the total direct materials cost variance? D. If Smith Industries used 15,750 pounds to make the baskets, what would be the direct materials quantity variance?arrow_forward
- Sitka Industries uses a cost system that carries direct materials inventory at a standard cost. The controller has established these standards for one ladder (unit): Sitka Industries made 3,000 ladders in July and used 8,800 pounds of material to make these units. Smith Industries bought 15,500 pounds of material in the current period. There was a $250 unfavorable direct materials price variance. A. How much in total did Sitka pay for the 15,500 pounds? B. What is the direct materials quantity variance? C. What is the total direct material cost variance? D. What ii 9,500 pounds were used to make these ladders, what would be the direct materials quantity variance? E. It there was a $340 favorable direct materials price variance, how much did Sitka pay for the 15,500 pounds of material?arrow_forwardCorolla Manufacturing has a standard cost for steel of $20 per pound for a product that uses 4 pounds of steel. During September, Corolla purchased and used 4,200 pounds of steel to make 1,040 units. They paid $20.75 per pound for the steel. Compute the direct materials price variance, the direct materials quantity variance, and the total direct materials cost variance for the month of September. What would change if Corolla had made 2,200 units?arrow_forwardWhat is the material price variance on these general accounting question?arrow_forward
- Winston Company manufactures a single product, the BXQY. The standards for materials for each unit have been set as 6 pounds of RM-42 at a standard cost of $30.00 per pound. During August, the company purchased 600 pounds and used 615 pounds of RM-42 to make 110 units of the BXQY. Winston paid $28.00 per pound for the material. What is the material price variance? A. $1,200 unfavorable B. $1,800 favorable C. $540 unfavorable D. $900 favorable helparrow_forwardWhat is the material price variance?arrow_forwardPlease answer both questions.arrow_forward
- Galaxy Inc. uses a standard material cost of $4.50 per pound. During the month, they purchased 60,000 pounds at a total cost of $270,000 and used 55,000 pounds in production. What is the direct materials price variance?arrow_forwardScarlett Company has a direct materials standard of 3 gallons of input at a standard price of $13.00 per gallon. During July, Scarlett Company purchased and used 7,470 gallons at an actual price of $12.60 to produce 2,050 units. What is the direct materials price variance?arrow_forwardHow much was the material price variance?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning