Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN: 9781947172609
Author: OpenStax
Publisher: OpenStax College
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
thumb_up100%
4 POINTS

Transcribed Image Text:The Jay Company had 20,000 units in process on December
31, 2021 which was 80% complete as to materials but only
40% complete as to conversion costs. The company's records
show 40,000 units were transferred to the Finished Goods
Inventory during January 2022. On January 31, 2022, 15,000
units were on hand which were 30% complete as to
conversion costs and 60% complete as to materials. What are
the equivalent units of production for the conversion costs in
January, assuming Jay uses first-in, first-out (FIFO)?
a. 34,000. b. 35,000. c. 36,500.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- Ellerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 2.70 is direct materials and 5.30 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forwardThe cost of direct materials transferred into the Rolling Department of Kraus Company is 3,000,000. The conversion cost for the period in the Rolling Department is 462,600. The total equivalent units for direct materials and conversion are 4,000 tons and 3,855 tons, respectively. Determine the direct materials and conversion costs per equivalent unit.arrow_forwardMazomanie Farm completed 20,000 units during the quarter and has 2,500 units still in process. The units are 100% complete with regard to materials and 55% complete with regard to conversion costs. What are the equivalent units for materials and conversion?arrow_forward
- Vexar manufactures nails. Manufacturing is a one-step process where the nails are forged. This is the information related to this years production: Â Ending inventory was 100% complete as to materials and 70% complete as to conversion, and the total materials cost is $115,080 and the total conversion cost is $72,072. Using the weighted-average method, what are the unit costs if the company transferred out 34,000 units? Using the weighted-average method, prepare the companys process cost summary for the month.arrow_forwardArdt-Barger has a beginning work in process inventory of 5.500 units and transferred in 25,000 units before ending the month with 3.000 u flits that were 100% complete with regard to materials and 80% complete with regard to conversion costs. The cost per unit of material is $5.45, and the cost per unit for conversion is $6.20 per unit, Using the weighted-average method, prepare the companys process cost summary for the month.arrow_forwardOrinder Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 275,800, direct labor cost was 153,000, and overhead cost was 267,300. There were 25,000 units produced. Unit manufacturing cost (rounded to the nearest cent) is a. 28.40 b. 27.98 c. 34.95 d. 27.55arrow_forward
- A company has 1,500 units in ending work in process that are 30% complete after transferring out 10,000 units. All materials are added at the beginning of the process. If the cost per unit is $4 for materials and $7 for conversion, what is the cost of units transferred out and in ending work in process inventory using the weighted-average method?arrow_forwardNarwhal Swimwear has a beginning work in process inventory of 13,500 units and transferred in 130,000 units before ending the month with 14,000 units that were 100% complete with regard to materials and 30% complete with regard to conversion costs. The cost per unit of material is $5.80 and the cost per unit for conversion is $8.20 per unit. Using the weighted-average method, what is the amount of material and conversion costs assigned to the department for the month?arrow_forwardWyandotte Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 256,900, direct labor cost was 176,000, and overhead cost was 308,400. There were 40,000 units produced. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 6.62 is direct materials and 7.71 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forward
- In October, the cost of materials transferred into the Rolling Department from the Casting Department of Kraus Steel Company is 3,000,000. The conversion cost for the period in the Rolling Department is 462,600 (275,000 factory overhead applied and 187,600 direct labor). The total cost transferred to Finished Goods for the period was 3,392,400. The Rolling Department had a beginning inventory of 163,800. a. Journalize for the Rolling Department (1) the cost of transferred-in materials, (2) the conversion costs, and (3) the costs transferred out to Finished Goods. b. Determine the balance of Work in ProcessRolling at the end of the period.arrow_forwardDuring October, McCourt Associates incurred total production costs of 60,000 for copyediting manuscripts and had the following equivalent units schedule: Required: 1. Calculate the cost of copyediting one manuscript for October. 2. Assign costs to manuscripts completed and to EWIP and then do a cost reconciliation. 3. What if the costs assigned to units completed and EWIP total were calculated using a unit cost of 225? What is the discrepancy between the costs assigned and the costs to account for? What could have caused an incorrect unit cost?arrow_forwardThe following product costs are available for Stellis Company on the production of erasers: direct materials, $22,000; direct labor, $35,000; manufacturing overhead, $17,500; selling expenses, $17,600; and administrative expenses; $13,400. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,