
Managerial Accounting: The Cornerstone of Business Decision-Making
7th Edition
ISBN: 9781337115773
Author: Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
thumb_up100%
The kitchen manager at Ruby Restaurant established portion control standards. Daily rice preparation shows 45kg cooked from 15kg raw, against standard yield of2.8kg cooked per 1kg raw. Kitchen supervisor needs to identify production efficiency. [5 points Financial Accounting]
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- Total Ingredient Cost?arrow_forwardBOTE Inc. produces sustainable plastic bottles, The following tables show the detailed production budgets, volumes, costs, ABC cost drivers and the traditional volume-based costing (VBC) overhead allocation based on direct labor hours (overhead rate base). Production Data for the Year Plastic bottle Selling price 6.00 Budget units of production 20,000 Material cost per unit P 0.50 Direct labor hours per unit 0.05 Direct labor cost per hour P 5.00 quality inspections per unit 0.025 Machine hours per unit 0.3 Moves required per unit 4 Activity Conversion Costs for 20,000 units (Budgeted Overhead Cost) Indirect Cost Components Costs (Php) Cost Driver Total Depreciation on machinery 75,000 Machine hours 4,010 Quality and finishing 24,000 No of quality inspections 6,000 Material handling 30,000 No. of moves 63,848 Total Indirect Cost 129,000 The budgeted direct…arrow_forwardWhat is the product cost per loaf?arrow_forward
- Marvin's Kitchen Supply delivers restaurant supplies throughout the city. The firm adds 10 percent to the cost of the supplies to cover the delivery cost. The delivery fee is meant to cover the cost of delivery. A consultant has analyzed the delivery service using activity- based costing methods and identified four activities. Data on these activities follow. Activity Processing order Loading truck Delivering merchandise Processing invoice Total overhead Order value Number of orders Number of items Number of invoices Cost Driver Number of orders Number of items Number of orders Number of invoices Two of Marvin's customers are City Diner and Le Chien Chaud. Data for orders and deliveries to these two customers follow. City Diner Le Chien Chaud $75,000 $90,000 110 1,500 150 Required A Cost Driver Volume 52 600 12 Cost $ 75,000 150,000 90,000 72,000 $387,000 Required B City Diner Le Chien Chaud Driver Volume 5,000 orders 100,000 items Required: a. What would the delivery charge for each…arrow_forwardOakwood Company produces maple bookcases. The following information is available for the production of a recent order of 500 bookcases. Process time Inspection time Move time Wait time 1. Compute cycle time. 2. Compute cycle efficiency. 19 days 1 day 4 days 17 days 3. Management believes it can reduce move time by 1 day and wait time by 2 days by adopting lean manufacturing techniques. Compute cycle efficiency assuming the predictions are correct. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Compute cycle time. Inspection time Move time Process time Wait time Cycle time Cycle Time Required 3 Time 0arrow_forwardKate's Kale Chips produces a healthy snack made primarily of kale. Each bag of the product sells for $5. The company computes the manufacturing overhead rate on a quarterly basis based upon the planned number of units to be produced that quarter. The following data are from the projections of Kate's Kale Chips for the upcoming quarter: Sales Production Variable manufacturing cost per bag Sales and distribution costs per bag Total fixed manufacturing overhead Fixed administrative overhead 1. Product cost under full costing 2. Projections 22,500 bags 24,500 bags $2.50 $ 0.40 Required: 1. Compute the projected product cost per bag produced under full costing. 2. Compute the projected product cost per bag under variable costing. (Round your answers to 2 decimal places.) Product cost under variable costing $ 49,000 $ 20,500 per bag per bagarrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage LearningCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub