
Managerial Accounting: The Cornerstone of Business Decision-Making
7th Edition
ISBN: 9781337115773
Author: Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
thumb_up100%
Sales commissions are $6,000 when 1,500 units are sold and $12,000 when 3,000 units are sold. Using the high-low method, what is the variable portion of sales salaries and commissions?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- Accurate Answerarrow_forwardSales commissions are $6,000 when 1,500 units are sold and $12,000 when 3,000 units are sold. Using the high-low method, what is the variable portion of sales salaries and commissions?arrow_forwardAssume that the linear cost and revenue models apply. An item costs $13 to make. If fixed costs are $1600 and profits are $5700 when 100 items are made and sold, find the revenue equation. (Let x be the number of items.)R(x) =arrow_forward
- What must the sales be in dollars? In units?arrow_forwardIf marginal revenue is -0.006,r21 is expanded from 92 units to 145 units? Please round your answer to the nearest whole number. 1,213 and the cost per unit is 0.9, how much do profits increase by when outputarrow_forwardCarter Company reported the following data regarding the product it sells: . . Sales price: $80 Contribution margin ratio: 25% Fixed costs: $240,000 Use the contribution margin ratio approach. To obtain a profit of $60,000, what must the sales be in dollars? In units?arrow_forward
- If the selling price per unit is $10, the unit contribution margin is $5, and total fixed expenses are $17,500, what are the breakeven sales in units?arrow_forwardWhat is the gross profit? Please given solutionarrow_forwardGladstorm Enterprises sells a product for $48 per unit. The varlable cost is $32 per unit, while fxed costs are $10,560. Determine the following: Round your answers to the nearest whole number. a. Break-even point in sales units units b. Break-even point in sales units if the selling price Increased to $62 per unit unitsarrow_forward
- answer ? : General accountingarrow_forwardWhat is the price per unit of the financial accounting?arrow_forwardSooner Industries charges a price of $88 and has fixed cost of $301,000. Next year, Sooner expects to sell 15,600 units and make operating income of $172,000. What is the variable cost per unit? What is the contribution margin ratio? Note: Round your variable cost per unit answer to the nearest cent. Enter the contribution margin ratio as a percentage, rounded to two decimal places.arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College