![Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337912020/9781337912020_smallCoverImage.jpg)
Managerial Accounting
15th Edition
ISBN: 9781337912020
Author: Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher: South-Western College Pub
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
![Assume the following (quantity of materials purchased = quantity of
materials used):
Standards:
Material price
$4 per pound
Labor hours
2 hours per unit
Labor rate
$11 pr hour
Variances:
Material quantity
$400 U
Material price
$300 F
Labor efficiency
$1,100 F
Actual results:
Material price
$3.80 per pound
Labor hours
1,500 hours
$12 per hour
Labor rate
What is the total standard quantity of materials allowed for the actual
level of output?
A. 1,200 pounds
B. 1,400 pounds
C. 1,800 pounds
D. 2,200 pounds
E. None of the above.](https://content.bartleby.com/qna-images/question/349393a4-b9b1-4f59-b15e-b60cd45d789b/ed319b0a-05ba-44d3-a1e4-aea9778ced29/en8obzl_thumbnail.jpeg)
Transcribed Image Text:Assume the following (quantity of materials purchased = quantity of
materials used):
Standards:
Material price
$4 per pound
Labor hours
2 hours per unit
Labor rate
$11 pr hour
Variances:
Material quantity
$400 U
Material price
$300 F
Labor efficiency
$1,100 F
Actual results:
Material price
$3.80 per pound
Labor hours
1,500 hours
$12 per hour
Labor rate
What is the total standard quantity of materials allowed for the actual
level of output?
A. 1,200 pounds
B. 1,400 pounds
C. 1,800 pounds
D. 2,200 pounds
E. None of the above.
Expert Solution
![Check Mark](/static/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps
![Blurred answer](/static/blurred-answer.jpg)
Knowledge Booster
Similar questions
- Accountarrow_forwardThe cost of materials for product A are as follows. Material W: $2,250 Material X: $3,000 Material Y: $3,600 Material Z: $150 If the material proportions were displayed on a pie chart, how many degrees would material Y represent? A 90 degrees B 120 degrees C 144 degrees D 204 degreesarrow_forwardIf the standard quantity of materials is 83,800 units at $0.14 per unit and the actual quantity is 94,300 units at $0.11 per unit, then what is the journal entry to record the cost of materials used? subject. financial account.arrow_forward
- possible Standard material cost per kg of raw material is $8.75. Standard material allowed per unit is 6 Kg. Actual material used per unit is 6.25 Kg. Actual cost per kg is $8.00. What is the standard cost per output unit? O A. $48.00 B. $52.50 C. $50.00 D. $54.69 A: S Nextarrow_forwardAssume the following information (the quantity of materials purchased the quantity used): Actual total cost of direct materials Direct materials price variance Standard quantity of materials allowed per unit Standard price per pound of material Standard rate per direct labor hour Actual total direct labor hours Direct labor efficiency variance Standard number of direct labor hours allowed per unit. Direct labor spending variance What is the standard price (SP) per pound of materials? $ 65,560 $ 5,960 U 3 pounds $ 4.00 $ 5.00 6,500 $ 3,500 F 2 hours $ 400 Uarrow_forwardAssume the following: • The standard price per pound is $3.00. • The actual quantity of materials purchased is 60,000 pounds. • The actual quantity of materials used in production is 62,000 pounds. • The actual purchase price per pound of materials was $3.10. What is the materials price variance? Multiple Choice O O $6,000 F $6,200 F $6,000 U $6,200 Uarrow_forward
- Lights Incorporated calculates cost for an equivalent unit of production using the weighted-average method. Data for July: Work-in-process inventory, July 1 (39,500 units): Direct materials (93% completed) Conversion (57% completed) Balance in work in process inventory, July 1 Units started during July Units completed and transferred Work-in-process inventory, July 31: Direct materials (93% completed) Conversion (57% completed) Cost incurred during July: Direct materials Conversion costs $ 122,750 77,200 $ 199,950 93,500 108,300 24,700 $ 183,500 291,500 Total equivalent units for materials under the weighted-average method are calculated to be:arrow_forwardThe problem gives me total costs for materials and labor. Can you tell me the cost per materials and labor per unit?arrow_forwardTokan company has the following information concerning it's direct material need answer this questionarrow_forward
- Third: Raw materials and Purchases: Quantity needed from material "M": "E" 17 kg. "F" 13 kg. "G" 11 kg. Quantity needed from material "N": "E" 16 "F" 20 kg. "G" 18 kg. The direct hours needed to produce one unit is 18 hours for "E", and 20 hours for "F", and 22 hours for "G". Rate per hour is 5 EGP for three The price of material is 8 EGP for "M" and 11 EGP for "N". Fourth: Inventory raw materials: Beginning period inventory "M" 600 kg. "N" 800 kg. Ending period inventory 1600 900 kg. Fifth: Indirect overhead cost: (The numbers are in thousands of pounds) -Heat and water 50,000 EGP involve (60% V). -Machine maintenance 120,000, if you know rate of maintenance = EGP 0.08(Number of labors hours). Wages of service workers 8000 EGP (40%F). Factory oil & gas 5000 EGP (90%V). - Power 40,000 EGP. Depreciation 15500 - Insurance on plants 10700 EGP. -Supervision Cost 13000 EGP. Sixth: Cost of marketing and administration:…arrow_forwardStandard and the actual costs for direct materials and direct labor are given as under: Standard costs Direct materials8,000 units at Rs. 5 per unit Direct labor:7,000 hours at Rs. 6 per hour Actual costs Direct materials8,500 units at Rs. 4.5 per unit Direct labor:6,500 hours at Rs. 6.25 per hour Required f. Material Price Variance and Material Quantity Variance g. Labor Rate Variance and Labor Efficiency Variance h. Entries in general journal to record the above informationarrow_forwardConsider the following data collected for Cari's Rentals: Direct Materials Direct Manufacturing LaborCost incurred:Actual inputs x Actual prices $210,000 $95,000Actual inputs x standard prices 214,000 88,000Standard inputs allowed for actual output x standard prices 220,000 85,000Required Compute the price and efficiency variances for direct materials: a. Price $10000 U; Efficiency $4000 F b. Price $4000 F; Efficiency $6000 F c. Price $4000 F; Efficiency $10000 U d. Price $5000 F; Efficiency $5000 F Sales $50,000; Variable cost $30,000; Net profit $6,000; fixed cost is_____. a. $10,000. b. $l4,000 . c. $12,000. d. 8,000. Jackie's Supplies applies manufacturing overhead costs to products at a budgeted indirect-cost rate of$60 per direct manufacturing labor-hour. A retail outlet has requested a bid on a special order of the Toy product. Estimates for this order include: Direct materials $40,000; 500 direct manufacturing labor-hours at $20 per hour; and a 20%…arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubPrinciples of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337912020/9781337912020_smallCoverImage.jpg)
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305087408/9781305087408_smallCoverImage.gif)
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College