
Managerial Accounting: The Cornerstone of Business Decision-Making
7th Edition
ISBN: 9781337115773
Author: Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
What is the prime cost per unit?

Transcribed Image Text:Whitney Manufacturing produces die-cast metal
race cars for toy shops. Whitney estimated the
following average cost per race car.
Direct materials
Direct labor
$7.80
$1.25
Manufacturing overhead $1.10
What is the Prime Cost per unit?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- What is the prime cost per unit?arrow_forwardPrime cost per unit?arrow_forwardSensor Systems manufactures an optical switch that it uses in its final product. The switch has the following manufacturing costs per unit: LOADING... (Click the icon to view the costs.) Direct materials $7.00 Direct labor 2.00 Variable overhead 8.00 Fixed overhead 6.50____________________________ Manufacturing product cost $23.50__________________________ _________________________________ LOADING... (Click the icon to view additional information.) Another company has offered to sell Sensor Systems the switch for $19.00 per unit. If Sensor Systems buys the switch from the outside supplier, the idle manufacturing facilities cannot be used for any other purpose, yet none of the fixed costs are avoidable. Prepare an outsourcing analysis to determine whether Sensor Systems should make or buy the switch. (For the Difference column, use a minus sign or parentheses only when the cost of outsourcing…arrow_forward
- Frannie Fans currently manufactures ceiling fans that include remotes to operate them. The current cost to manufacture 10,020 remotes is as follows:arrow_forwardI'm waiting for answerarrow_forwardNuru Co. manufactures special car sensors, among other car parts. The per unit cost to manufacture 20,000 car sensors is as follows: Direct materials Direct labour Variable overhead Fixed overhead - traceable Allocated fixed overhead Total $50 $40 $6 $10 $20 $126 Nuru is approached by Gisa Co. which offers to make Sensors for $115 per unit. The allocated fixed overhead consists of common costs which are allocated to segments on the basis of sales dollars. Required Part A 1. What is the financial advantage/disadvantage of accepting Gisa's offer?arrow_forward
- Healthfirst (HF) Ltd has recently started to produce a face shield and product's standard cost data are as follows: Cost per unit Direct materials Perspex (0.5 meters @ $15 per meter) $ 7.50 Direct materials Hardened Plastic (0.25 meters at $20.00 per meter) 5.00 Direct manufacturing labour (0.5 hr @ $30.00 per hr) Manufacturing overhead Total Cost 15.00 Required Should HF accept the offer. Show all computations. 30.00 $57.50 Additional information 45% of the Manufacturing overhead changes with the number of units produced. Additionally, if production of face shields is discontinued, 20% of the remaining fixed cost will be avoided. The budgeted production used to compute overheads is 10,000 units per quarter. HF has been approached by another company who is willing to supply the face shields at $50. Per unit. The space used to manufacture face shields can be used to Generate $ 120,000 in contribution margin per quarter.arrow_forwardMemanarrow_forwardVisnoarrow_forward
- What is the unit production cost for each model?arrow_forwardOne of Waterway Company's activity cost pools is machine setups with estimated overhead of $240000. Waterway produces sparklers (360 setups) and lighters (640 setups). How much of the machine setup cost pool should be assigned to sparklers? O $120000 $153600 O $86400 $240000arrow_forwardUsing the following information for question 8-10 Honeydew Company produces two products, a high-end laptop computer under the label Bunsen Laptops, and an inexpensive desktop computer under the label Beaker Computers. The two products use two overhead activities, with the following costs: Setting up equipment Machining $2,000 12,000 The controller has collected the expected annual prime costs for each product, the machine hours, the setup hours, and the expected production. Direct Labor Direct Materials Expected Production in Units Machine hours Setup hours 8. Calculate Beaker's consumption ratio for setup hours. a. 0.50 b. 0.45 c. 0.90 d. 0.25 Bunsen Beaker $20,000 $5,000 15,000 4,000 2,000 2,000 750 1,500 50 50arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage Learning

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning