
Managerial Accounting: The Cornerstone of Business Decision-Making
7th Edition
ISBN: 9781337115773
Author: Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
thumb_up100%
Quick answer of this accounting questions

Transcribed Image Text:Summit Manufacturing purchased 75,000 pounds of material for
$412,500. The standard cost is $6.00 per pound. During the period,
Summit produced 24,800 units, with each unit requiring a standard
of 3 pounds of material. Actual usage was 70,500 pounds. What is
the materials purchase price variance?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- What is the material price variance on these general accounting question?arrow_forwardIvanhoe Creations purchased 7100 feet of copper tubing at a price of $2.50 per foot and used 7240 feet during the period. The standard price of the copper tubing was $2.30 per foot. What is Ivanhoe Creations' direct materials price variance for the period?arrow_forwardAssume the following: The standard price per pound is $2.15. The standard quantity of pounds allowed per unit of finished goods is 4 pounds. The actual quantity of materials purchased was 53,000 pounds, whereas the quantity of materials used in production was 50,100 pounds. The actual purchase price per pound of materials was $2.25. The company produced 13,000 units of finished goods during the period. What is the materials quantity variance? Multiple Choice $6,235 F $6,525 F $4,275 F $4,085 Farrow_forward
- A company purchases 48000 pounds of materials. The materials price variance is $12000 favorable. What is the difference between the standard price and the actual price paid for the materials? $1.00 $4.00 $0.25 Cannot be determined from the data provided.arrow_forwardSheffield Enterprises purchased 54,000 gallons of direct materials during the year at a price of $2.00 per gallon. Sheffield's direct materials price variance was $4,320 Favorable. Calculate the standard price per gallon of direct materials. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.) Standard price $ eTextbook and Media /galarrow_forwardThe standard and actual prices per pound of raw material are $4.00 and $4.50,respectively. A total of 10,500 pounds of raw material was purchased and then usedto produce 5,000 units. The quantity standard allows two pounds of the raw materialper unit produced. What is the materials quantity variance?a. $5,000 unfavorableb. $5,000 favorablec. $2,000 favorabled. $2,000 unfavorablearrow_forward
- Scarlett Company has a direct materials standard of 3 gallons of input at a standard price of $13.00 per gallon. During July, Scarlett Company purchased and used 7,470 gallons at an actual price of $12.60 to produce 2,050 units. What is the direct materials price variance?arrow_forwardAssume the following: • The standard price per pound is $2.35. • The standard quantity of pounds allowed per unit of finished goods is 4 pounds. • The actual quantity of materials purchased was 53,000 pounds, whereas the quantity of materials used in production was 50,700 pounds. • The actual purchase price per pound of materials was $2.25. • The company produced 13,000 units of finished goods during the period. What is the materials quantity variance? Multiple Choice O о O $3,055 F $5,175 F $2,925 F $5,405 Farrow_forwardThe actual cost of direct materials is $55.75 per pound. The standard cost per pound is $60.50. During the current period, 6,100 pounds were used in production. The standard quantity for actual units produced is 5,700 pounds. How much is the direct materials price variance? A. $27,075 unfavorable B. $28,975 unfavorable C. $28,975 favorable D. $27,075 favorablearrow_forward
- Sheffield Enterprises purchased 54,000 gallons of direct materials during the year at a price of $2.00 per gallon. Sheffield's direct materials price variance was $4,320 Favorable. Calculate the standard price per gallon of direct materials. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.) Standard price $ /galarrow_forwardAssume the following: . The standard price per pound is $2.00. The standard quantity of pounds allowed per unit of finished goods is 4 pounds. · • The actual quantity of materials purchased and used in production is 50,300 pounds. • The actual purchase price per pound of materials was $2.30. The company produced 13,000 units of finished goods during the period. What is the materials price variance? ● Multiple Choice $15,593 U $15,090 F $15,090 U $15,593 Farrow_forwardThe actual cost of direct materials is $48.25 per pound, while the standard cost per pound is $50.75. During the current period, 4,800 pounds were used in production. What is the direct materials price variance?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College