Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN: 9781947172609
Author: OpenStax
Publisher: OpenStax College
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
thumb_up100%
Poonam has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at S6 per pound. In producing 2,000 units, Poonam used 3,100 pounds of materials at a total cost of $18,135. Poonam's material quantity variance is favorable or unfavorable? a. $135 Favorable b. $465 Unfavorable c. $600 Unfavorable MCQ
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- Use the following standard cost card for 1 gallon of ice cream to answer the questions. Actual direct costs incurred to make 50 gallons of ice cream: 275 quarts of cream at $1.05 per quart 832 ounces of sugar at $0.075 per ounce 165 minutes of labor at $37 per hour All materials used were bought during the current period. A. Compute the material and labor variances. B. comment on the results and possible causes of the variances.arrow_forwardEd Co. manufactures two types of O rings, large and small. Both rings use the same material but require different amounts. Standard materials for both are shown. At the beginning of the month, Edve Co. bought 25,000 feet of rubber for $6.875. The company made 3,000 large O rings and 4,000 small O rings. The company used 14,500 feet of rubber. A. What are the direct materials price variance, the direct materials quantity variance, and the total direct materials cost variance? B. If they bought 10,000 connectors costing $310, what would the direct materials price variance be for the connectors? C. If there was an unfavorable direct materials price variance of $125, how much did they pay per toot for the rubber?arrow_forwardDirect materials variances Bellingham Company produces a product that requires 2.5 standard pounds per unit. The standard price is 3.75 per pound. If 15,000 units used 36,000 pounds, which were purchased at 4.00 per pound, what is the direct materials (A) price variance, (B) quantity variance, and (C) cost variance?arrow_forward
- April Industries employs a standard costing system in the manufacturing of its sole product, a park bench. They purchased 60,000 feet of raw material for $300,000, and it takes S feet of raw materials to produce one park bench. In August, the company produced 10,000 park benches. The standard cost for material output was $100,000, and there was an unfavorable direct materials quantity variance of $6,000. A. What is April Industries standard price for one unit of material? B. What was the total number of units of material used to produce the August output? C. What was the direct materials price variance for August?arrow_forwardRefer to Cornerstone Exercise 8.13. In March, Nashler Company produced 163,200 units and had the following actual costs: Required: 1. Prepare a performance report for Nashler Company comparing actual costs with the flexible budget for actual units produced. 2. What if Nashler Companys actual direct materials cost were 1,175,040? How would that affect the variance for direct materials? The total cost variance?arrow_forwardIn all of the exercises involving variances, use F and U to designate favorable and unfavorable variances, respectively. E8-1 through E8-5 use the following data: The standard operating capacity of Tecate Manufacturing Co. is 1,000 units. A detailed study of the manufacturing data relating to the standard production cost of one product revealed the following: 1. Two pounds of materials are needed to produce one unit. 2. Standard unit cost of materials is 8 per pound. 3. It takes one hour of labor to produce one unit. 4. Standard labor rate is 10 per hour. 5. Standard overhead (all variable) for this volume is 4,000. Each case in E8-1 through E8-5 requires the following: a. Set up a standard cost summary showing the standard unit cost. b. Analyze the variances for materials and labor. c. Make journal entries to record the transfer to Work in Process of: 1. Materials costs 2. Labor costs 3. Overhead costs (When making these entries, include the variances.) d. Prepare the journal entry to record the transfer of costs to the finished goods account. Standard unit cost; variance analysis; journal entries 1,000 units were started and finished. Case 1: All prices and quantities for the cost elements are standard, except for materials cost, which is 8.50 per pound. Case 2: All prices and quantities for the cost elements are standard, except that 1,900 lb of materials were used.arrow_forward
- Need helparrow_forwardprovide correct answerarrow_forwardThe standard materials cost to produce 1 unit of Product Z is 5 pounds of material at a standard price of $38 per pound. In manufacturing 7,500 units, 36,800 pounds of material were used at a cost of $39 per pound. What is the total direct materials cost variance? A. $8,600 favorable B. $37,800 favorable C. $29,200 unfavorable D. $10,200 unfavorable E. $37,800 unfavorablearrow_forward
- Hi expart give correct answerarrow_forwardSunny Corporation has collected the following data for one of its products: Direct materials standard (3 pounds per unit @ $0.40/lb.) Actual direct materials purchased Actual Direct Materials Used (AQU) Actual Price (AP) paid per pound How much is the direct materials price variance? O A. $1,610 unfavorable B. $2,240 favorable C. $1,610 favorable O D. $2,240 unfavorable $1.20 per finished good 32,000 pounds 23,000 pounds $0.47arrow_forwardFuture Corporation has collected the following data for one of its products: Direct materials standard (3 pounds per unit 50.44/lb.) 51.32 per finished good Actual direct materials purchased 30,000 pounds Actual Direct Materials Used ( AQU) 34,000 pounds Actual Price (AP) paid per pound $0.64 How much is the direct materials price variance? Question content area bottom Part 1 A. 56,000 favorable B. $6,000 unfavorable C. 56,800 unfavorable D. 56,800 favorablearrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage Learning
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning