
Concept explainers
Healthy Hearth specializes in lunches for health-conscious people. The company produces a small selection of lunch offerings each day. The menu selections may vary from day to day, but Healthy Hearth charges the same price per menu selection because it adjusts the portion sizes according to the cost of producing the selection. Healthy Hearth currently sells 5,000 meals per month. Variable costs are $3 per meal, and fixed costs total $5,000 per month. A government agency recently proposed that Healthy Hearth provide 1,000 meals next month for senior citizens at $3.50 per meal. Volunteers will deliver the meals to the senior citizens at no charge.
Required
(a) Suppose Healthy Hearth has sufficient idle capacity to accommodate the government order for next month. What will be the impact on Healthy Hearth’s operating income if it accepts this order?
(b) Suppose that Healthy Hearth would have to give up regular sales of 500 meals, at a price of $4.50 each, to accommodate the government order for next month. What will be the impact on Healthy Hearth’s operating income if it accepts the government order?

Trending nowThis is a popular solution!
Step by stepSolved in 2 steps with 2 images

- Worley Company buys surgical supplies from a variety of manufacturers and then resells and delivers these supplies to hundreds of hospitals. Worley sets its prices for all hospitals by marking up its cost of goods sold to those hospitals by 10%. For example, if a hospital buys supplies from Worley that cost Worley $100 to buy from manufacturers, Worley would charge the hospital $110 to purchase these supplies. For years, Worley believed that the 10% markup covered its selling and administrative expenses and provided a reasonable profit. However, in the face of declining profits, Worley decided to implement an activity-based costing system to help improve its understanding of customer profitability. The company broke its selling and administrative expenses into five activities as shown: Activity Cost Pool (Activity Measure) Customer deliveries (Number of deliveries) Manual order processing (Number of manual orders) Electronic order processing (Number of electronic orders) Line item…arrow_forwardOrganicplus processes organic milk into plain yogurt. Organicplus sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $870, yields 645 gallons of plain yogurt. The company sells the one-gallon tubs for $6.00 each and spends $0.12 for each plastic tub. Organicplus has recently begun to reconsider its strategy. Management wonders if it would be more profitable to sell individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Organicplus could further process each batch of plain yogurt into 13,760 individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Organicplus would sell each individual portion for $0.52. Packaging would cost $0.06 per portion, and fruit would cost $0.10 per portion. Fixed costs would not change. Should Organicplus continue to sell only the gallon-sized plain yogurt (sell as is) or convert the…arrow_forwardBurke's Corner currently sells blue jeans and T-shirts. Management is considering adding fleece tops to its inventory to provide a cooler weather option. The tops would sell for $50 each with expected sales of 3,650 tops annually. By adding the fleece tops, management feels the firm will sell an additional 220 pairs of jeans at $60 a pair and 355 fewer T-shirts at $21 each. The variable cost per unit is $28 on the jeans, $12 on the T-shirts, and $24 on the fleece tops. With the new item, the depreciation expense is $30,000 a year and the fixed costs are $65,000 annually. The tax rate is 21 percent. What is the project's operating cash flow? Multiple Choice O $27,396 $36,689 $32,959 $23,179 $21,673arrow_forward
- Henry Sweet Company currently makes 6-inch candy sticks that it sells for $0.20 each. Henry can make 12-inch candy sticks out of two 6-inch candy sticks by melting them together, which costs an additional $0.03 per 12-inch stick. Henry can sell the 12-inch sticks for $0.45. Henry has enough capacity to make 10,000 6-inch candy sticks per month, and enough demand to sell all of the candy sticks it can manufacture, whether 6- inch or 12-inch. Should Henry sell 6-inch or 12-inch candy sticks, and how much additional profit will its decision bring in per month? Multiple Choice O O Sell 6-inch sticks, additional $100 Sell 6-inch sticks, additional $250 Sell 12-inch sticks, additional $100 Sell 12-inch sticks, additional $250arrow_forwardAssume that Bene Petit sells only family-sized meals and that the average price is $5.00 per serving. Variable manufacturing costs are $1.75 per serving for customer meals and $0.75 per serving for donated meals. Variable delivery expenses are $2.00 per customer delivery (with an average order size of four meals or 16 servings in each delivery). Variable delivery expenses for donated meals are $200 per delivery, with an average of 1,000 donated meals or 4,000 servings in each delivery. Other variable selling expenses are $0.30 per customer meal sold. Total fixed costs are $144,000. If Taylor expects to sell 25,000 customer meals next year, what is its margin of safety in total sales dollars?arrow_forwardBeLuxe Company manufactures a variety of natural skin care products that are used in spas across Canada. Its most popular product is its “Cleopatra Gold” serum, made with locally produced ingredients. Currently, the company is operating at about 80 percent capacity, and is quite profitable. BeLuxe has been approached by a distributor in South Korea, asking to purchase 8,000 units of the serum, at a price of $40 per unit. BeLuxe’s product cost for each unit of Cleopatra Gold serum includes the following: Direct materials $ 16 Direct labour 10 Variable manufacturing overhead 8 Fixed manufacturing overhead 15 Total manufacturing cost $49 BeLuxe will save $2 per unit in sales commission costs on this order as it has come directly from the customer, and the distributor will cover all shipping costs. Currently, the serum is sold for $65 to its other customers. Production management believes that it can handle the special order without disrupting its…arrow_forward
- Naturalmaid processes organic milk into plain yogurt. Naturalmaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $880, yields 750 gallons of plain yogurt. The company sells the one-gallon tubs for $5.00 each and spends $0.14 for each plastic tub. Naturalmaid has recently begun to reconsider its strategy. Management wonders if it would be more profitable to sell individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Naturalmaid could further process each batch of plain yogurt into 16,000 individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Naturalmaid would sell each individual portion for $0.58. Packaging would cost $0.06 per portion, and fruit would cost $0.10 per portion. Fixed costs would not change. Should Naturalmaid continue to sell only the gallon-sized plain yogurt (sell as is) or convert the plain yogurt…arrow_forwardBurke's Corner currently sells blue jeans and T-shirts. Management is considering adding fleece tops to its inventory to provide a cooler weather option. The tops would sell for $53 each with expected sales of 4,300 tops annually. By adding the fleece tops, management feels the firm will sell an additional 285 pairs of jeans at $65 a pair and 420 fewer T-shirts at $26 each. The variable cost per unit is $36 on the jeans, $16 on the T-shirts, and $31 on the fleece tops. With the new item, the depreciation expense is $33,000 a year and the fixed costs are $76,000 annually. The tax rate is 35 percent. What is the project's operating cash flow?arrow_forwardNumble Inc., manufactures boxed stationery. Currently, the company is operating at 80 percent of capacity. A chain of hospitals has offered to buy 24,000 boxes of Numble’s’ pink-bordered thank-you notes as long as the box can be customized with the hospital chain’s logo. While the normal selling price is $5 .00 per box, the chain has offered just $3.40 per box. Numble can accommodate the Special order Without affecting current sales. Unit cost information for a box of thank-you notes follows: Required: 1. What are the alternatives for Numble Company? 2. Assume that none of the fixed cost is avoidable. List the relevant cost(s) of internal production and of external purchase. 3. Which alternative is more cost-effective and by how much? 4. Will Numble still accept the offer if the price offered is $2.50? Why or why not? Explain.arrow_forward
- Assume that Bene Petit sells only family-sized meals and that the average price is $5.00 per serving. Variable manufacturing costs are $1.75 per serving for customer meals and $0.75 per serving for donated meals. Variable delivery expenses are $2.00 per customer delivery (with an average order size of four meals or 16 servings in each delivery). Variable delivery expenses for donated meals are $200 per delivery, with an average of 1,000 donated meals or 4,000 servings in each delivery. Other variable selling expenses are $0.30 per customer meal sold. Total fixed costs are $144,000. Assume Bene Petit plans to launch a new marketing effort to increase total sales revenue. If the marketing campaign is expected to cost $9,000, how much must total sales increase is necessary to justify the expenditure? Multiple Choice O $18,000 O $15,000 O $20,000 O $12,000arrow_forwardCoronado Makeup produces face cream. Each bottle of face cream costs $12 to produce and can be sold for $13. The bottles can be sold as is, or processed further into sunscreen at a cost of $14 each. Coronado Makeup could sell the sunscreen bottles for $23 each. What should Coronado Makeup do? Face cream must be further processed because it increases operating income by $1 each. O Face cream must not be further processed because incremental revenue is less than incremental processing costs. O Face cream must be further processed because its operating income is $9 each. Face cream must not be further processed because it decreases operating income by $3 each.arrow_forwardSequoia Paper Products, Inc., manufactures boxed stationery for sale to specialty shops. Currently, the company is operating at 80 percent of capacity. A chain of drugstores has offered to buy 29,000 boxes of Sequoia’s blue-bordered thank-you notes as long as the box can be customized with the drugstore chain’s logo. While the normal selling price is $5.40 per box, the chain has offered just $2.90 per box. Sequoia can accommodate the special order without affecting current sales. Unit cost information for a box of thank-you notes follows: Direct materials $1.75 Direct labor 0.34 Variable overhead 0.08 Fixed overhead 1.90 Total cost per box $4.07 Fixed overhead is $444,000 per year and will not be affected by the special order. Normally, there is a commission of 5 percent of price; this will not be paid on the special order since the drugstore chain is dealing directly with the company. The special order will require additional fixed costs of $15,900 for the design and…arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





