
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN: 9781305970663
Author: Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
General accounting question

Transcribed Image Text:Danvers Inc., which produces a single product, has provided the following data
for its most recent month of operations:
Item
Number of units produced
Amount
5,000
Variable costs per unit:
Direct materials
$120
Direct labor
$110
Variable manufacturing overhead
$6
Variable selling and administrative expense $14
Fixed manufacturing overhead
Fixed selling and administrative expense
$200,000
$300,000
There were no beginning or ending inventories. What was the absorption
costing unit product cost?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps with 1 images

Knowledge Booster
Similar questions
- Wyandotte Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 256,900, direct labor cost was 176,000, and overhead cost was 308,400. There were 40,000 units produced. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 6.62 is direct materials and 7.71 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forwardOrinder Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 275,800, direct labor cost was 153,000, and overhead cost was 267,300. There were 25,000 units produced. Unit manufacturing cost (rounded to the nearest cent) is a. 28.40 b. 27.98 c. 34.95 d. 27.55arrow_forwardThe following product costs are available for Kellee Company on the production of eyeglass frames: direct materials, $32,125; direct labor, $23.50; manufacturing overhead, applied at 225% of direct labor cost; selling expenses, $22,225; and administrative expenses, $31,125. The direct labor hours worked for the month are 3,200 hours. A. What are the prime costs? B. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. If 6.425 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? F. What is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forward
- Ellerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Refer to Exercise 2.21. Last calendar year, Ellerson recognized revenue of 1,312,000 and had selling and administrative expenses of 204,600. Required: 1. What is the cost of goods sold for last year? 2. Prepare an income statement for Ellerson for last year.arrow_forwardDuring the week of August 21, Parley Manufacturing produced and shipped 4,000 units of its machine tools: 1,500 units of Tool SK1 and 2,500 units of Tool SK3. The cycle time for SK1 is 0.73 hour, and the cycle time for SK3 is 0.56 hour. The following costs were incurred: Required: 1. Assume that the value-stream costs and total units shipped apply only to one model (a single-product value stream). Calculate the unit cost, and comment on its accuracy. 2. Assume that Tool SK1 is responsible for 60% of the materials cost. Calculate the unit cost for Tool SK 1 and Tool SK3, and comment on its accuracy. Explain the rationale for using units shipped instead of units produced in the calculation. 3. Calculate the unit cost for the two models, using DBC. Explain when and why this cost is more accurate than the unit cost calculated in Requirement 2.arrow_forwardThe following product costs are available for Stellis Company on the production of erasers: direct materials, $22,000; direct labor, $35,000; manufacturing overhead, $17,500; selling expenses, $17,600; and administrative expenses; $13,400. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forward
- The records of Burris Inc. reflect the following data: Work in process, beginning of month2,000 units one-half completed at a cost of 1,250 for materials, 675 for labor, and 950 for overhead. Production costs for the monthmaterials, 99,150; labor, 54,925; factory overhead, 75,050. Units completed and transferred to stock38,500. Work in process, end of month3,000 units, one-half completed. Compute the months unit cost for each element of manufacturing cost and the total per unit cost.arrow_forwardVexar manufactures nails. Manufacturing is a one-step process where the nails are forged. This is the information related to this years production: Â Ending inventory was 100% complete as to materials and 70% complete as to conversion, and the total materials cost is $115,080 and the total conversion cost is $72,072. Using the weighted-average method, what are the unit costs if the company transferred out 34,000 units? Using the weighted-average method, prepare the companys process cost summary for the month.arrow_forwardArdt-Barger has a beginning work in process inventory of 5.500 units and transferred in 25,000 units before ending the month with 3.000 u flits that were 100% complete with regard to materials and 80% complete with regard to conversion costs. The cost per unit of material is $5.45, and the cost per unit for conversion is $6.20 per unit, Using the weighted-average method, prepare the companys process cost summary for the month.arrow_forward
- The records of Stone Inc. reflect the following data: Work in process, beginning of month4,000 units one-fourth completed at a cost of 2,500 for materials, 1,400 for labor, and 1,800 for overhead. Production costs for the monthmaterials, 130,000; labor, 70,000; and factory overhead, 82,000. Units completed and transferred to stock45,000. Work in process, end of month5,000 units, one-half completed. Compute the months unit cost for each element of manufacturing cost and the total per unit cost. (Round unit costs to three decimal places.)arrow_forwardNarwhal Swimwear has a beginning work in process inventory of 13,500 units and transferred in 130,000 units before ending the month with 14,000 units that were 100% complete with regard to materials and 30% complete with regard to conversion costs. The cost per unit of material is $5.80 and the cost per unit for conversion is $8.20 per unit. Using the weighted-average method, what is the amount of material and conversion costs assigned to the department for the month?arrow_forwardThe following product Costs are available for Haworth Company on the production of chairs: direct materials, $15,500; direct labor, $22.000; manufacturing overhead, $16.500; selling expenses, $6,900; and administrative expenses, $15,200. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 7,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 22,000 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning