![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN: 9781305970663
Author: Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
Need Answer for this. Subject - Account
![Curtis Incorporated, which has only one product,
has provided the following data concerning its most
recent month of operations:
Selling price
Units in beginning inventory
$ 123
0
Units produced
6,400
Units sold
6,100
Units in ending inventory
300
Variable costs per unit:
Direct materials
$ 45
Direct labor
$ 30
Variable manufacturing overhead
$ 1
$ 8
Variable selling and administrative
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$ 1,40,800
Fixed selling and administrative
$ 91,500
What is the net operating income for the month
under variable costing?
a. $6,600
b. $5,600
c. $(17,200)
d. $12,200](https://content.bartleby.com/qna-images/question/b95c5321-7772-4169-853c-61b7a111e338/b2cadbca-e5d9-434b-b9ab-a5bead97b420/c1iezin_thumbnail.jpeg)
Transcribed Image Text:Curtis Incorporated, which has only one product,
has provided the following data concerning its most
recent month of operations:
Selling price
Units in beginning inventory
$ 123
0
Units produced
6,400
Units sold
6,100
Units in ending inventory
300
Variable costs per unit:
Direct materials
$ 45
Direct labor
$ 30
Variable manufacturing overhead
$ 1
$ 8
Variable selling and administrative
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$ 1,40,800
Fixed selling and administrative
$ 91,500
What is the net operating income for the month
under variable costing?
a. $6,600
b. $5,600
c. $(17,200)
d. $12,200
Expert Solution
![Check Mark](/static/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps
![Blurred answer](/static/blurred-answer.jpg)
Knowledge Booster
Similar questions
- Pattison Products, Inc., began operations in October and manufactured 40,000 units during the month with the following unit costs: Fixed overhead per unit = 280,000/40,000 units produced = 7. Total fixed factory overhead is 280,000 per month. During October, 38,400 units were sold at a price of 24, and fixed marketing and administrative expenses were 130,500. Required: 1. Calculate the cost of each unit using absorption costing. 2. How many units remain in ending inventory? What is the cost of ending inventory using absorption costing? 3. Prepare an absorption-costing income statement for Pattison Products, Inc., for the month of October. 4. What if November production was 40,000 units, costs were stable, and sales were 41,000 units? What is the cost of ending inventory? What is operating income for November?arrow_forwardEllerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 2.70 is direct materials and 5.30 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forwardOrinder Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 275,800, direct labor cost was 153,000, and overhead cost was 267,300. There were 25,000 units produced. Unit manufacturing cost (rounded to the nearest cent) is a. 28.40 b. 27.98 c. 34.95 d. 27.55arrow_forward
- Last year, Orsen Company produced 25,000 juicers and sold 26,500 juicers for 60 each. The actual variable unit cost is as follows: Fixed overhead was 320,000. Fixed selling expenses consisted of advertising copayments totaling 110,000. Fixed administrative expenses were 236,000. There were no beginning and ending work-in-process inventories. Beginning finished goods inventory was 148,000 for 4,000 juicers. The value of ending inventory reported on the financial statements was Refer to the information in 2.24. The gross margin percentage for last year was a. 12.57% b. 55.67% c. 28.95% d. 38.33%arrow_forwardLast year, Orsen Company produced 25,000 juicers and sold 26,500 juicers for 60 each. The actual variable unit cost is as follows: Fixed overhead was 320,000. Fixed selling expenses consisted of advertising copayments totaling 110,000. Fixed administrative expenses were 236,000. There were no beginning and ending work-in-process inventories. Beginning finished goods inventory was 148,000 for 4,000 juicers. The value of ending inventory reported on the financial statements was a. 55,500 b. 92,500 c. 66,500 d. 39,900arrow_forwardWyandotte Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 256,900, direct labor cost was 176,000, and overhead cost was 308,400. There were 40,000 units produced. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 6.62 is direct materials and 7.71 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forward
- At the end of the first year of operations, 21,500 units remained in the finished goods inventory. The unit manufacturing costs during the year were as follows: Determine the cost of the finished goods inventory reported on the balance sheet under (a) the absorption costing concept and (b) the variable costing concept.arrow_forwardTotal and Unit Product Cost Martinez Manufacturing Inc. showed the following costs for last month: Last month, 4,000 units were produced and sold. Required: 1. Classify each of the costs as product cost or period cost. 2. What is the total product cost for last month? 3. What is the unit product cost for last month?arrow_forwardKildeer Company makes easels for artists. During the last calendar year, a total of 30,000 easels were made, and 31,000 were sold for 52 each. The actual unit cost is as follows: The selling expenses consisted of a commission of 1.30 per unit sold and advertising copayments totaling 95,000. Administrative expenses, all fixed, equaled 183,000. There were no beginning and ending work-in-process inventories. Beginning finished goods inventory was 132,600 for 3,400 easels. Required: 1. Calculate the number and the dollar value of easels in ending finished goods inventory. 2. Prepare a cost of goods sold statement. 3. Prepare an absorption-costing income statement. Add a column for percentage of sales.arrow_forward
- Glasson Manufacturing Co. produces only one product. You have obtained the following information from the corporations books and records for the current year ended December 31, 2016: a. Total manufacturing cost during the year was 1,000,000, including direct materials, direct labor, and factory overhead. b. Cost of goods manufactured during the year was 970,000. c. Factory Overhead charged to Work in Process was 75% of direct labor cost and 27% of the total manufacturing cost. d. The beginning Work in Process inventory, on January 1, was 40% of the ending Work in Process inventory, on December 31. e. Material purchases were 400,000 and the ending balance in Materials inventory was 60,000. No indirect materials were used in production. Required: Prepare a statement of cost of goods manufactured for the year ended December 31 for Glasson Manufacturing. (Hint: Set up a statement of cost of goods manufactured, putting the given information in the appropriate spaces and solving for the unknown information.)arrow_forwardCost Classification Loring Company incurred the following costs last year: Required: 1. Classify each of the costs using the following table format. Be sure to total the amounts in each column. Example: Direct materials, 216,000. 2. What was the total product cost for last year? 3. What was the total period cost for last year? 4. If 30,000 units were produced last year, what was the unit product cost?arrow_forwardThe cost accountant for River Rock Beverage Co. estimated that total factory overhead cost for the Blending Department for the coming fiscal year beginning February 1 would be 3,150,000, and total direct labor costs would be 1,800,000. During February, the actual direct labor cost totalled 160,000, and factory overhead cost incurred totaled 283,900. a. What is the predetermined factory overhead rate based on direct labor cost? b. Journalize the entry to apply factory overhead to production for February. c. What is the February 28 balance of the account Factory OverheadBlending Department? d. Does the balance in part (c) represent over- or underapplied factory overhead?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,
- College Accounting, Chapters 1-27AccountingISBN:9781337794756Author:HEINTZ, James A.Publisher:Cengage Learning,Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage LearningPrinciples of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage Learning
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337912020/9781337912020_smallCoverImage.jpg)
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337902663/9781337902663_smallCoverImage.jpg)
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337794756/9781337794756_smallCoverImage.gif)
College Accounting, Chapters 1-27
Accounting
ISBN:9781337794756
Author:HEINTZ, James A.
Publisher:Cengage Learning,
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305087408/9781305087408_smallCoverImage.gif)
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning