Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN: 9781947172609
Author: OpenStax
Publisher: OpenStax College
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question

Transcribed Image Text:A manufacturer produces 5,000 circuit boards. The
costs incurred are:
• Materials: $7,500
• Labor: $18,000
• Power and overhead: $4,500
What is the unit cost?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps with 1 images

Knowledge Booster
Similar questions
- Boarders estimates overhead will utilize 160,000 machine hours and cost $80,000. It takes 4 machine hours per unit, direct material cost of $5 per unit, and direct labor of $5 per unit. What is the cost of each unit produced?arrow_forwardThe following product costs are available for Stellis Company on the production of erasers: direct materials, $22,000; direct labor, $35,000; manufacturing overhead, $17,500; selling expenses, $17,600; and administrative expenses; $13,400. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forwardThe following product Costs are available for Haworth Company on the production of chairs: direct materials, $15,500; direct labor, $22.000; manufacturing overhead, $16.500; selling expenses, $6,900; and administrative expenses, $15,200. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 7,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 22,000 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forward
- What is the conversion cost to manufacture insulated travel cups if the costs are: direct materials, $17,000; direct labor, $33,000; and manufacturing overhead, $70,000? A. $16,000 B. $50,000 C. $103,000 D. $120000arrow_forwardCool Pool has these costs associated with production of 20,000 units of accessory products: direct materials, $70; direct labor, $110; variable manufacturing overhead, $45; total fixed manufacturing overhead, $800,000. What is the cost per unit under both the variable and absorption methods?arrow_forwardA firm has 100,000 in direct materials costs, 50,000 in direct labor costs, and 80,000 in overhead. Which of the following is true? a. Prime costs are 150,000; conversion costs are 180,000. b. Prime costs are 130,000; conversion costs are 150,000. c. Prime costs are 150,000; conversion costs are 130,000. d. Prime costs are 180,000; conversion costs are 150,000.arrow_forward
- What is the unit cost of production per ball bearing?arrow_forwardWhat is the unit cost of production per ball bearing? General accountingarrow_forwardA company's prime costs total $5,300,000 and its conversion costs total $9,300,000. If direct materials are $2,150,000 and factory overhead is $6,150,000, then direct labor is:arrow_forward
- What is the manufacturing overhead ?arrow_forwardCrystal Pools estimates overhead will utilize 200,000 machine hours and cost $800,000. It takes 3 machine hours per unit, direct material cost of $13 per unit, and direct labor of $22 per unit. What is the cost of each unit produced? Cost per unit $fill in the blank 1arrow_forwardHo Cabinet Company has developed the following overhead cost formulas: Overhead Cost Cost Formula Depreciation $600 Lubrication $150 plus $0.70 per machine hour Utilities $0.50 per machine hour Based on these cost formulas, the total overhead cost expected for Ho Cabinet Company if 1,200 machine hours are worked is:arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,