
FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN: 9781259964947
Author: Libby
Publisher: MCG
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question

Transcribed Image Text:S
Mohave Corporation is considering outsourcing production of the umbrella tote bag included with some of its products. The company
has received a bid from a supplier in Vietnam to produce 8,700 units per year for $10.00 each, Mohave the following information about
the cost of producing tote bags:
Direct materials
Direct labor
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead
Total cost per unit
$ 6.00
2.00
1.00
1.50
$ 10.50
Mohave determined all variable costs could be eliminated by outsourcing the tote bags, while 70 percent of the fixed overhead cost is
unavoidable. At this time, Mohave has no specific use in mind for the space currently dedicated to producing the tote bags.
Required:
1. Compute the difference in cost between making and buying the umbrella tote bag.
2. Based strictly on the incremental analysis, should Mohave buy the tote bags or continue to make them?
3-a. Suppose the space Mohave currently uses to make the bags could be utilized by a new product line that would generate $12,000
in annual profits. Recompute the difference in cost between making and buying the umbrella tote bag.
3-b. Does this change your recommendation to Mohave?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution
Step 1: Introduction :
VIEW Step 2: Calculation of total cost for make or buy :
VIEW Step 3: Decision whether should Mohave buy the tote bags or continue to make them as follows under:-
VIEW Step 4: Make or buy if space would generate $12,000 in annual profits :
VIEW Step 5: Recommendation to Mohave :
VIEW Solution
VIEW Trending nowThis is a popular solution!
Step by stepSolved in 6 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- Differential Analysis for Further Processing The management of International Aluminum Co. is considering whether to process aluminum ingot further into rolled aluminum. Rolled aluminum can be sold for $2,300 per ton, and ingot can be sold without further processing for $1,150 per ton. Ingot is produced in batches of 88 tons by smelting 550 tons of bauxite, which costs $110 per ton of bauxite. Rolled aluminum will require additional processing costs of $650 per ton of ingot, and 1.25 tons of ingot will produce 1 ton of rolled aluminum. Required: 1. Prepare a differential analysis as of February 5 to determine whether to sell aluminum ingot (Alternative 1) or process further into rolled aluminum (Alternative 2), If required, do not round interim calculations. If required, use a minus sign to indicate a loss. Differential Analysis Sell Ingot (Alt. 1) or Process Further into Rolled Aluminum (Alt. 2) February 5 Revenues, per batch Costs, per batch Profit (loss), per batch Sell Ingot…arrow_forwardManarrow_forward3arrow_forward
- 4arrow_forwardDay Star collected the following information: Cost to buy one unit Production costs per unit: Direct materials Direct labour Variable overhead Total fixed overhead Day Star can sell 25,000 units per year, at $80 each. The company also has an offer from a subsidiary to rent its plant facilities for $2,000,000. The fixed overhead will be incurred in each alternative, but there will be a savings of $150,000 in the fixed costs under the renting alternative. A) buy Based on the above information only, should Day Star make or buy the product or rent its facilities out? B) make $22 $16 $2 $360,000 C) either make or buy - indifferent $48 D) rent the facilities to the subsidiary E) either make or rent - indifferentarrow_forwardVaughn Manufacturing has the following costs when producing 100000 units: Variable costs $600000 Fixed costs 900000 An outside supplier has offered to make the item at $4.50 a unit. If the decision is made to purchase the item outside, current production facilities could be leased to another company for $167000. The net increase (decrease) in the net income of accepting the supplier's offer is O $317000. O $(17000). O $832000. O $283000.arrow_forward
- Need Answer of this Questionarrow_forwardCompany E has two divisions, Division A and Division B. Division A is currently buying Component X from an external seller for $12. Division B produces Component X and has excess capacity. Using the following data, what would the transfer price per unit if Division A purchased Component X from Division B at the cost-based transfer price? Variable cost per unit $7.48 • Fixed cost per unit 1.97 • Division B sales price of Component X 14.50arrow_forwardHow do I prepare an analysis showing whether Jensen should process the assemblies further?arrow_forward
- Voltaic Electronics uses a standard part in the manufacture of different types of radios. The total cost of producing 36,000 parts is $ 100,000, which includes fixed costs of $ 40,000 and variable costs of $ 60,000. The company can buy the part from an outside supplier for $2 per unit and avoid 20% of the fixed costs. Assume that the company can use the freed manufacturing space to make another product that can earn a profit of $ 15,000. If Voltaic outsources, what will be the effect on operating income?A. decrease of $11,000B. increase of $ 11,000C. increase of $ 15,000D . decrease of $ 8,000arrow_forward3C AND 3Darrow_forwardThe Heating Division of Swifty International produces a heating element that it sells to its customers for $38 per unit. Its unit variable cost is $23, and its unit fixed cost is $8. Top management of Swifty International would like the Heating Division to transfer 15,400 heating units to another division within the company at a price of $31. The Heating Division is operating at full capacity. What is the minimum transfer price that the Heating Division should accept? Minimum transfer price 23arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education


Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education