
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN: 9781305970663
Author: Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
(Show the Cashflow Diagram if needed) The amount of raw material required for a certain machine part is 2.05 cm3. The finished part will have a 1.07 cm3 volume. The processing time of each piece is 50 seconds for copper and 35 seconds for aluminum. The cost of copper is P 30.50 per kg, without a scrap value. The cost of aluminum is P55.00 per kg, with a scrap value of P20.00 per kg. The operator wage is P50.00 per hour and the
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- One hundred pounds of raw material W is processed into 60 pounds of X and 40 pounds of Y. Joint costs are $135. X is sold for $2.50 per pound, and Y can be sold for $3.00 per pound or processed further into 30 pounds of Z (10 pounds are lost in the second process) at an additional cost of $60. Each pound of Z can then be sold for $6.00. What is the effect on profits of further processing product Y into product Z?arrow_forwardThe management of International Aluminium Co. is considering whether to process aluminum ingot further into rolled aluminium. Rolled aluminium can be sold for $2200 per ton, and ingot can be sold without further processing for $1100 per ton. Ingot is produced in batches of 80 tons by smelting 500 tons of bauxite, which costs $105 per ton of bauxite. Rolled aluminium will require additional processing costs of $620 per ton ingot, and 1.25 tons of ingot will produce 1 ton of rolled aluminium. prepare a differential analysis as of February 5 to determine whether to sell aluminium ingot or process further into rolled aluminium.arrow_forwardThe volume of raw materials required for a certain machine part is 2.02 cm³. The finished volume is 1.05cm³. The time for machining each pieces is 45 seconds for steel & 30 seconds for brass. The costs of steel P32.50 /kg & the value for steel scrap is negligible. The cost of the brass is P60.00/kg & the value of brass scrap is P25.00/kg. The wage of the worker is P40/hr & the overhead cost of the machine is P50.00/hr. The weight of steel &d brass are 0.0081 kg & 0.0088 kg per cm3 respectively. Which material will you recommend?arrow_forward
- Swifty produces 1,000 units of necessary components with the following costs: Direct material - $30,000 Direct Labor - $19,000 Variable Overhead - $3,000 Fixed Overhead - $7,000. The Fixed Overhead costs cannot be reduced, but another product could be made that would increase profit contribution to $8,000 if the components were acquired externally. If cost maximization is a major consideration and the company would prefer to buy the components, what is the maximum external price that Swifty would be willing to accept for the 1,000 units externally?arrow_forwardThe moving activity has an expected cost of $80,000. Expected direct labor hours are 20,000, and the expected number of moves is 40,000. The best activity rate for moving is _.arrow_forwardASAP In the production of a certain product, two operation are available. One willproduce 40 units of the finished product per P1,000.00 worth of raw materialsand will cost P4.20 per unit of the finished product. The other process willproduce 44 units of the finished product per P1,000.00 worth of raw materialsand will cost P5.60 per unit of the finished product. What is the break-even point in unit value of the finished product below which the low efficiency processshould be used and above which high efficiency should be used?arrow_forward
- The following estimates have been prepared for a project: Fixed costs: $36,000Depreciation: $24,000Sales price per unit: $4Accounting break-even: 40,000 units What must be the variable cost per unit? (Round your answer to 2 decimal places.)arrow_forwardIf the air-conditioning system for a 200,000 ft2 building is estimated to be 400 ft2 per ton and to cost $4000 per ton, then what will be the system cost? And If, through load management, the system capacity for the building in above problem is reduced by 10%, will the system cost be reduced by 10%? If not, why?arrow_forwardYou need to find out the maximum NPV of a hypothetical iron ore open pit as shown below. The iron ore grade is 72% and recovery is 90%. The market price of iron ore is $100/ton. The ore and waste block size are 30 by 30 by 30 m3 and annul production of six blocks (mining + stripping) is there. The mining cost is $35/ton and the stripping cost is $25/ton. The density for the ore and waste is 4.5 ton/m3 and 2.5 ton/m3 respectively. Assuming initial investment $50 million the interest rate is 5% per year. W = waste; O = orearrow_forward
- Joey is trying hard to make a sale and is happy to help you gather info on the MD64s. After a long phone chat, you have the following information. MD64 Purchase Price $ 750,000 Annual Utilization (hrs/yr) 2,000 Expected Life (yrs) 7 Salvage Value 24 200,000 Annual Cost Fuel, Oil, Grease, etc. 75,000 Lifetime Cost of Repairs $ 750,000 Capacity (tons) 64 Cycle Time (min) 12 The quarry as a whole works 50 mins of each hour. Calculate the hourly rates for the MD64 haulers, the production rate, and the unit cost each can achieve. MD64arrow_forwardThe following estimates have been prepared for a project: Fixed costs: $12,600 Depreciation: $8,400 Sales price per unit: $4 Accounting break-even: 20,000 units What must be the variable cost per unit? (Round your answer to 2 decimal places.) Variable cost per unitarrow_forwardProduct A has a contribution margin per unit of $500 and required 2 hours of machine times. Product B has a contribution margin per unit of $1,000 and requires 5 hours of machine time. How much of each product should be produced given there are 100 hours of variable machine time?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning