Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN: 9781947172609
Author: OpenStax
Publisher: OpenStax College
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
Can you help me solve this general accounting question using the correct accounting procedures?

Transcribed Image Text:Westfield Manufacturing reports the following cost data for its single
product. The company regularly sells 18,000 units of its product at a price of
$75 per unit.
Direct materials: $14.50 per unit Direct labor: $16.80 per unit Overhead
costs for the year: Variable overhead: $4.20 per unit Fixed overhead per
year: $54,000 Selling and administrative costs for the year: Variable: $3.30
per unit Fixed: $72,400 Normal production level (in units): 18,000 units
Compute gross margin under absorption costing.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- Colonels uses a traditional cost system and estimates next years overhead will be $480,000, with the estimated cost driver of 240,000 direct labor hours. It manufactures three products and estimates these costs: If the labor rate is $25 per hour, what is the per-unit cost of each product?arrow_forwardNatur-Gro, Inc., manufactures composters. Based on past experience, Natur-Gro has found that its total annual overhead costs can be represented by the following formula: Overhead cost = 264,000 + 1.42X, where X equals number of composters. Last year, Natur-Gro produced 30,000 composters. Actual overhead costs for the year were as expected. Total overhead for per unit was a. 1.42 b. 8.80 c. 11.63 d. 10.22arrow_forwardSmokeCity, Inc., manufactures barbeque smokers. Based on past experience, SmokeCity has found that its total annual overhead costs can be represented by the following formula: Overhead cost = 543,000 + 1.34X, where X equals number of smokers. Last year, SmokeCity produced 20,000 smokers. Actual overhead costs for the year were as expected. Required: 1. What is the driver for the overhead activity? 2. What is the total overhead cost incurred by SmokeCity last year? 3. What is the total fixed overhead cost incurred by SmokeCity last year? 4. What is the total variable overhead cost incurred by SmokeCity last year? 5. What is the overhead cost per unit produced? 6. What is the fixed overhead cost per unit? 7. What is the variable overhead cost per unit? 8. Recalculate Requirements 5, 6, and 7 for the following levels of production: (a) 19,500 units and (b) 21,600 units. (Round your answers to the nearest cent.) Explain this outcome.arrow_forward
- Ellerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Refer to Exercise 2.21. Last calendar year, Ellerson recognized revenue of 1,312,000 and had selling and administrative expenses of 204,600. Required: 1. What is the cost of goods sold for last year? 2. Prepare an income statement for Ellerson for last year.arrow_forwardEllerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 2.70 is direct materials and 5.30 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forwardBusiness Specialty, Inc., manufactures two staplers: small and regular. The standard quantities of direct labor and direct materials per unit for the year are as follows: The standard price paid per pound of direct materials is 1.60. The standard rate for labor is 8.00. Overhead is applied on the basis of direct labor hours. A plantwide rate is used. Budgeted overhead for the year is as follows: The company expects to work 12,000 direct labor hours during the year; standard overhead rates are computed using this activity level. For every small stapler produced, the company produces two regular staplers. Actual operating data for the year are as follows: a. Units produced: small staplers, 35,000; regular staplers, 70,000. b. Direct materials purchased and used: 56,000 pounds at 1.5513,000 for the small stapler and 43,000 for the regular stapler. There were no beginning or ending direct materials inventories. c. Direct labor: 14,800 hours3,600 hours for the small stapler and 11,200 hours for the regular stapler. Total cost of direct labor: 114,700. d. Variable overhead: 607,500. e. Fixed overhead: 350,000. Required: 1. Prepare a standard cost sheet showing the unit cost for each product. 2. Compute the direct materials price and usage variances for each product. Prepare journal entries to record direct materials activity. 3. Compute the direct labor rate and efficiency variances for each product. Prepare journal entries to record direct labor activity. 4. Compute the variances for fixed and variable overhead. Prepare journal entries to record overhead activity. All variances are closed to Cost of Goods Sold. 5. Assume that you know only the total direct materials used for both products and the total direct labor hours used for both products. Can you compute the total direct materials and direct labor usage variances? Explain.arrow_forward
- Wyandotte Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 256,900, direct labor cost was 176,000, and overhead cost was 308,400. There were 40,000 units produced. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 6.62 is direct materials and 7.71 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forwardGent Designs requires three units of part A for every unit of Al that it produces. Currently, part A is made by Gent, with these per-unit costs in a month when 4.000 units were produced: Variable manufacturing overhead is applied at $1.00 per unit. The other $0.30 of overhead consists of allocated fixed costs. Gent will need 6,000 units of part A for the next years production. Cory Corporation has offered to supply 6,000 units of part A at a price of $7.00 per unit. It Gent accepts the offer, all of the variable costs and $1,200 of the fixed costs will be avoided. Should Gent Designs accept the offer from Cory Corporation?arrow_forwardLast year, Orsen Company produced 25,000 juicers and sold 26,500 juicers for 60 each. The actual variable unit cost is as follows: Fixed overhead was 320,000. Fixed selling expenses consisted of advertising copayments totaling 110,000. Fixed administrative expenses were 236,000. There were no beginning and ending work-in-process inventories. Beginning finished goods inventory was 148,000 for 4,000 juicers. The value of ending inventory reported on the financial statements was a. 55,500 b. 92,500 c. 66,500 d. 39,900arrow_forward
- Algers Company produces dry fertilizer. At the beginning of the year, Algers had the following standard cost sheet: Algers computes its overhead rates using practical volume, which is 54,000 units. The actual results for the year are as follows: a. Units produced: 53,000 b. Direct materials purchased: 274,000 pounds at 2.50 per pound c. Direct materials used: 270,300 pounds d. Direct labor: 40,100 hours at 17.95 per hour e. Fixed overhead: 161,700 f. Variable overhead: 122,000 Required: 1. Compute price and usage variances for direct materials. 2. Compute the direct labor rate and labor efficiency variances. 3. Compute the fixed overhead spending and volume variances. Interpret the volume variance. 4. Compute the variable overhead spending and efficiency variances. 5. Prepare journal entries for the following: a. The purchase of direct materials b. The issuance of direct materials to production (Work in Process) c. The addition of direct labor to Work in Process d. The addition of overhead to Work in Process e. The incurrence of actual overhead costs f. Closing out of variances to Cost of Goods Soldarrow_forwardMoleno Company produces a single product and uses a standard cost system. The normal production volume is 120,000 units; each unit requires 5 direct labor hours at standard. Overhead is applied on the basis of direct labor hours. The budgeted overhead for the coming year is as follows: At normal volume. During the year, Moleno produced 118,600 units, worked 592,300 direct labor hours, and incurred actual fixed overhead costs of 2,150,400 and actual variable overhead costs of 1,422,800. Required: 1. Calculate the standard fixed overhead rate and the standard variable overhead rate. 2. Compute the applied fixed overhead and the applied variable overhead. What is the total fixed overhead variance? Total variable overhead variance? 3. CONCEPTUAL CONNECTION Break down the total fixed overhead variance into a spending variance and a volume variance. Discuss the significance of each. 4. CONCEPTUAL CONNECTION Compute the variable overhead spending and efficiency variances. Discuss the significance of each.arrow_forwardRemarkable Enterprises requires four units of part A for every unit of Al that it produces. Currently, part A is made by Remarkable, with these per-unit costs in a month when 4,000 units were produced: Variable manufacturing overhead is applied at $1.60 per unit. The other $0.50 of overhead consists of allocated fixed costs. Remarkable will need 8,000 units of part A for the next years production. Altoona Corporation has offered to supply 8,000 units of part A at a price of $8.00 per unit. If Remarkable accepts the offer, all of the variable costs and $2,000 of the fixed costs will be avoided. Should Remarkable accept the offer from Altoona Corporation?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage LearningPrinciples of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning