
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN: 9781305970663
Author: Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
thumb_up100%
General Accounting

Transcribed Image Text:The total manufacturing costs incurred for the year at Pine Ridge
Manufacturing are $150,000. The overhead cost was 50% of the
direct labor cost, and the direct material cost was $30,000. What
was the direct labor cost?
A) $75,000
B) $80,000
C) $60,000
D) None of the above
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- The following product costs are available for Stellis Company on the production of erasers: direct materials, $22,000; direct labor, $35,000; manufacturing overhead, $17,500; selling expenses, $17,600; and administrative expenses; $13,400. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forwardWyandotte Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 256,900, direct labor cost was 176,000, and overhead cost was 308,400. There were 40,000 units produced. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 6.62 is direct materials and 7.71 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forwardThe following product Costs are available for Haworth Company on the production of chairs: direct materials, $15,500; direct labor, $22.000; manufacturing overhead, $16.500; selling expenses, $6,900; and administrative expenses, $15,200. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 7,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 22,000 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forward
- Orinder Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 275,800, direct labor cost was 153,000, and overhead cost was 267,300. There were 25,000 units produced. Unit manufacturing cost (rounded to the nearest cent) is a. 28.40 b. 27.98 c. 34.95 d. 27.55arrow_forwardRulers Company is a neon sign company that estimated overhead will be $60,000, consisting of 1,500 machine hours. The cost to make Job 416 is $95 in neon, 15 hours of labor at $13 per hour, and five machine hours. During the month, it incurs $95 in indirect material cost, $130 in administrative labor, $320 in utilities, and $350 in depreciation expense. What is the predetermined overhead rate if machine hours are considered the cost driver? What is the cost of Job 416? What is the overhead incurred during the month?arrow_forwardThe following product costs are available for Kellee Company on the production of eyeglass frames: direct materials, $32,125; direct labor, $23.50; manufacturing overhead, applied at 225% of direct labor cost; selling expenses, $22,225; and administrative expenses, $31,125. The direct labor hours worked for the month are 3,200 hours. A. What are the prime costs? B. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. If 6.425 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? F. What is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forward
- York Company Is a machine shop that estimated overhead will be $50,000, consisting of 5,000 hours of direct labor. The cost to make job 0325 is $70 in aluminum and two hours of labor at $20 per hour. During the month. York incurs $50 in indirect material cost. $150 in administrative labor, $300 in utilities, and $250 in depreciation expense. What is the predetermined overhead rate if direct labor hours are considered the cost driver? What is the cost of Job 0325? What is the overhead incurred during the month?arrow_forwardA production department within a company received materials of $7,000 and conversion costs of $5,000 from the prior department. It added material of $78400 and conversion costs of $47000. The equivalent units are 5,000 for material and 4,000 for conversion. What is the unit cost for materials and conversion?arrow_forwardCool Pool has these costs associated with production of 20,000 units of accessory products: direct materials, $70; direct labor, $110; variable manufacturing overhead, $45; total fixed manufacturing overhead, $800,000. What is the cost per unit under both the variable and absorption methods?arrow_forward
- Ellerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Refer to Exercise 2.21. Last calendar year, Ellerson recognized revenue of 1,312,000 and had selling and administrative expenses of 204,600. Required: 1. What is the cost of goods sold for last year? 2. Prepare an income statement for Ellerson for last year.arrow_forwardComacho Chemical Co. recorded costs for the month of 18,900 for materials, 44,100 for labor, and 26,250 for factory overhead. There was no beginning work in process, 8,000 units were finished, and 3,000 units were in process at the end of the period, two-thirds completed. Compute the months unit cost for each element of manufacturing cost and the total per unit cost. (Round unit costs to three decimal places.)arrow_forwardSteeler Towel Company estimates its overhead to be $250,000. It expects to have 100,000 direct labor hours costing $2,500,000 in labor and utilizing 12,500 machine hours. Calculate the predetermined overhead rate using: A. Direct labor hours B. Direct labor dollars C. Machine hoursarrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub
- Financial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning