Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN: 9781947172609
Author: OpenStax
Publisher: OpenStax College
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
Need help with this question solution general accounting

Transcribed Image Text:The Franklin Manufacturing Company's production costs for June are:
Direct labor: $24,000 Indirect labor: $8,500 Direct materials: $22,600
Property taxes on production equipment: $1,200 Heat, lights, and power:
$1,800 Insurance on plant and equipment: $500
Franklin Manufacturing Company's factory overhead incurred for June is:
A. $56,600
B. $12,000
C. $32,500
D. $8,500
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- Patterson Corporation expects to incur 70,000 of factory overhead and 60,000 of general and administrative costs next year. Direct labor costs at 5 per hour are expected to total 50,000. If factory overhead is to be applied per direct labor hour, how much overhead will be applied to a job incurring 20 hours of direct labor? a. 120 b. 260 c. 28 d. 140arrow_forwardYork Company Is a machine shop that estimated overhead will be $50,000, consisting of 5,000 hours of direct labor. The cost to make job 0325 is $70 in aluminum and two hours of labor at $20 per hour. During the month. York incurs $50 in indirect material cost. $150 in administrative labor, $300 in utilities, and $250 in depreciation expense. What is the predetermined overhead rate if direct labor hours are considered the cost driver? What is the cost of Job 0325? What is the overhead incurred during the month?arrow_forwardGreen Bay Cheese Company estimates its overhead to be $375,000. It expects to have 125,000 direct labor hours costing $1,500,000 in labor and utilizing 15,000 machine hours. Calculate the predetermined overhead rate using: A. Direct labor hours B. Direct labor dollars C. Machine hoursarrow_forward
- A company estimates its manufacturing overhead will be $750,000 for the next year. What is the predetermined overhead rate given the following independent allocation bases? Budgeted direct labor hours: 60,000 Budgeted direct labor expense: $1,500,000 Estimated machine hours: 100,000arrow_forwardA company estimates its manufacturing overhead will be $840,000 for the next year. What is the predetermined overhead rate given each of the following Independent allocation bases? Budgeted direct labor hours: 90,615 Budgeted direct labor expense: $750000 Estimated machine hours: 150,000arrow_forwardBoarders estimates overhead will utilize 160,000 machine hours and cost $80,000. It takes 4 machine hours per unit, direct material cost of $5 per unit, and direct labor of $5 per unit. What is the cost of each unit produced?arrow_forward
- Ellerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 2.70 is direct materials and 5.30 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forwardRulers Company is a neon sign company that estimated overhead will be $60,000, consisting of 1,500 machine hours. The cost to make Job 416 is $95 in neon, 15 hours of labor at $13 per hour, and five machine hours. During the month, it incurs $95 in indirect material cost, $130 in administrative labor, $320 in utilities, and $350 in depreciation expense. What is the predetermined overhead rate if machine hours are considered the cost driver? What is the cost of Job 416? What is the overhead incurred during the month?arrow_forwardCrystal Pools estimates overhead will utilize 250,000 machine hours and cost $750,000. It takes 2 machine hours per unit, direct material cost of $14 per unit, and direct labor of $20 per unit. What is the cost of each unit produced?arrow_forward
- The cost accountant for River Rock Beverage Co. estimated that total factory overhead cost for the Blending Department for the coming fiscal year beginning February 1 would be 3,150,000, and total direct labor costs would be 1,800,000. During February, the actual direct labor cost totalled 160,000, and factory overhead cost incurred totaled 283,900. a. What is the predetermined factory overhead rate based on direct labor cost? b. Journalize the entry to apply factory overhead to production for February. c. What is the February 28 balance of the account Factory OverheadBlending Department? d. Does the balance in part (c) represent over- or underapplied factory overhead?arrow_forwardBaldwin Printing Company uses a job order cost system and applies overhead based on machine hours. A total of 150,000 machine hours have been budgeted for the year. During the year, an order for 1,000 units was completed and incurred the following: The accountant computed the inventory cost of this order to be 4.30 per unit. The annual budgeted overhead in dollars was: a. 577,500. b. 600,000. c. 645,000. d. 660,000.arrow_forwardA company estimated 100,000 direct labor hours and $800,000 in overhead. The actual overhead was $805,100, and there were 99,900 direct labor hours. What is the predetermined overhead rate, and how much was applied during the year?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningPrinciples of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning