the cost of 5 cases of nuts and 5 cases of chips is $25.95. Two cases of nuts and 6 cases of chips is only $ 22.38 how much is a case of nuts by itself? a case of chips?
the cost of 5 cases of nuts and 5 cases of chips is $25.95. Two cases of nuts and 6 cases of chips is only $ 22.38 how much is a case of nuts by itself? a case of chips?
the cost of 5 cases of nuts and 5 cases of chips is $25.95. Two cases of nuts and 6 cases of chips is only $ 22.38 how much is a case of nuts by itself? a case of chips?
Expert Solution
arrow_forward
Step 1
Let the cost of cases of nuts be x.
Let the cost of the cases of chips be y.
According to given condition.
arrow_forward
Step 2
Multiply equation 1 with 2 and equation 2 with 5.
arrow_forward
Step 3
Subtract equation 4 from equation 3.
Step by stepSolved in 5 steps with 4 images
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, algebra and related others by exploring similar questions and additional content below.