Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN: 9781947172609
Author: OpenStax
Publisher: OpenStax College
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
thumb_up100%
Moti Bakery produces various baked goods. Utility costs are allocated to the products based on the baking time required for each product. Total utility costs of $270,000 are budgeted in a period when 540,000 total minutes of baking time are anticipated. If a batch of bagels bakes for 25 minutes, what amount of utility cost will be allocated to the bagels?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- Moti Bakery produces various baked goods. Utility costs are allocated to the products based on the baking time required for each product. Total utility costs of $270,000 are budgeted in a period when 540,000 total minutes of baking time are anticipated. If a batch of bagels bakes for 25 minutes, what amount of utility cost will be allocated to the bagels? I want answerarrow_forwardRundle Electronics currently produces the shipping containers it uses to deliver the electronics products it sells. The monthly cost of producing 9,300 containers follows. Unit-level materials. Unit-level labor Unit-level overhead Product-level costs* Allocated facility-level costs One-third of these costs can be avoided by purchasing the containers. Russo Container Company has offered to sell comparable containers to Rundle for $2.60 each. Required a. Calculate the total relevant cost. Should Rundle continue to make the containers? b. Rundle could lease the space it currently uses in the manufacturing process. If leasing would produce $11,600 per month, calculate the total avoidable costs. Should Rundle continue to make the containers? Answer is complete but not entirely correct. $ a. Total relevant cost a. Should Rundle continue to make the containers? b. Total avoidable cost b. Should Rundle continue to make the containers? 190.650,000 Yes $24,180,000 $ 5,200 6,100 4,000 7,800…arrow_forwardJustine Corporation currently makes rolls for deli sandwiches it produces. It uses 40,000 rolls annually in the production of deli sandwiches. The costs to make the rolls are given below: Materials $0.24 per roll Labor $0.40 per roll Variable overhead $0.16 per roll Fixed overhead $0.20 per roll A potential supplier has offered to sell Justine the rolls for $0.95 each. If the rolls are purchased, 20% of the fixed overhead could be avoided. If Justine accepts the offer, what will the effect on profit be? $4,400 increase in profit $1,200 increase in profit $3,300 increase in profit $3,300 decrease in profit $4,400 decrease in profitarrow_forward
- Please explain the step so I can understand. Gobblecakes is a bakery that specializes in cupcakes. The annual fixed cost to make cupcakes is $18,000. The variable cost including ingredients and labor to make a cupcake is $0.90. The bakery sells cupcakes for $3.20 apiece. (a). If the bakery sells 12,000 cupcakes annually, determine the total cost, total revenue, and profit. (b). How many cupcakes will the bakery need to sell in order to break even?arrow_forwardJordan Electronics currently produces the shipping containers it uses to deliver the electronics products it sells. The monthly cost of producing 9,100 containers follows. Unit-level materials Unit-level labor Unit-level overhead Product-level costs Allocated facility-level costs $ 5,700 6,800 3,900 8,100 27,200 One-third of these costs can be avoided by purchasing the containers. Russo Container Company has offered to sell comparable containers to Jordan for $2.90 each. Required a. Calculate the total relevant cost. Should Jordan continue to make the containers? b. Jordan could lease the space it currently uses in the manufacturing process. If leasing would produce $12.300 per rhonth, calculate the total avoidable costs. Should Jordan continue to make the containers? a. Total relevant cost Should Jordan continue to make the containers? b. Total avoidable cost Should Jordan continue to make the containers?arrow_forwardWhat is the average cost per unit ?arrow_forward
- What is the average cost per unitarrow_forwardCampbell Electronics currently produces the shipping containers it uses to deliver the electronics products it sells. The monthly cost of producing 9,200 containers follows. Unit-level materials Unit-level labor Unit-level overhead Product-level costs* Allocated facility-level costs $ 6,900 6,400 4,100 9,600 26,600 *One-third of these costs can be avoided by purchasing the containers. Russo Container Company has offered to sell comparable containers to Campbell for $2.80 each. Required a. Calculate the total relevant cost. Should Campbell continue to make the containers? b. Campbell could lease the space it currently uses in the manufacturing process. If leasing would produce $12,800 per month, calculate the total avoidable costs. Should Campbell continue to make the containers? a. Total relevant cost Should Campbell continue to make the containers? b. Total avoidable cost Should Campbell continue to make the containers?arrow_forwardVernon Electronics currently produces the shipping containers it uses to deliver the electronics products it sells. The monthly cost of producing 9,100 containers follows. Unit-level materials Unit-level labor Unit-level overhead Product-level costs* Allocated facility-level costs $5,700 6,500 3,200 8,400 27,100 *One-third of these costs can be avoided by purchasing the containers. Russo Container Company has offered to sell comparable containers to Vernon for $2.60 each. Required a. Calculate the total relevant cost. Should Vernon continue to make the containers? b. Vernon could lease the space it currently uses in the manufacturing process. If leasing would produce $12,700 per month, calculate the total avoidable costs. Should Vernon continue to make the containers? a. Total relevant cost a. Should Vernon continue to make the containers? b. Total avoidable cost b. Should Vernon continue to make the containers?arrow_forward
- Rooney Electronics currently produces the shipping containers it uses to deliver the electronics products it sells. The monthly cost of producing 9,100 containers follows. Unit-level materials Unit-level labor Unit-level overhead Product-level costs* $ 5,200 6,500 3,600 9,300 26,600 Allocated facility-level costs *One-third of these costs can be avoided by purchasing the containers. Russo Container Company has offered to sell comparable containers to Rooney for $2.70 each. Required a. Calculate the total relevant cost. Should Rooney continue to make the containers? b. Rooney could lease the space it currently uses in the manufacturing process. If leasing would produce $11,500 per month, calculate the total avoidable costs. Should Rooney continue to make the containers? a. Total relevant cost Should Rooney continue to make the containers? b. Total avoidable cost Should Rooney continue to make the containers?arrow_forwardStanley Woodworks manufactures wooden cabinets and can either make or buy a specific cabinet door component. The cost to manufacture the component is $12 for direct materials, $9 for direct labor, and $11 for variable overhead. Additionally, a supervisor is required to oversee production of the component at an annual salary cost of $60,000. If Stanley Woodworks requires 120,000 components per year, the maximum purchase price per unit they should consider paying is $__. Answer thisarrow_forwardThornton Electronics currently produces the shipping containers It uses to deliver the electronics products It sells. The monthly cost of producing 9,100 containers follows. Unit-level materials Unit-level labor Unit-level overhead Product-level costs* Allocated facility-level costs $ 5,100 6,400 3,300 9,900 28,000 *One-third of these costs can be avoided by purchasing the containers. Russo Container Company has offered to sell comparable containers to Thornton for $2.60 each. Required a. Calculate the total relevant cost. Should Thornton continue to make the containers? b. Thornton could lease the space it currently uses in the manufacturing process. If leasing would produce $12,100 per month, calculate the total avoidable costs. Should Thornton continue to make the containers? a. Total relevant cost a. Should Thornton continue to make the containers? b. Total avoidable cost b. Should Thornton continue to make the containers?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,
- Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningEssentials of Business Analytics (MindTap Course ...StatisticsISBN:9781305627734Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. AndersonPublisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning

Essentials of Business Analytics (MindTap Course ...
Statistics
ISBN:9781305627734
Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. Anderson
Publisher:Cengage Learning