
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
5th Edition
ISBN: 9781133104261
Author: Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
In a certain region of space the electric potential is given by V=+Ax2y−Bxy2, where A = 5.00 V/m3 and B = 8.00 V/m3. Calculate the direction angle of the electric field at the point in the region that has cordinates x = 2.50 m, y = 0.400 m, and z = 0. Please explain. The answer is not 60, 120, or 30.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps with 2 images

Knowledge Booster
Similar questions
- Two 5.00-nC charged particles are in a uniform electric field with a magnitude of 625 N/C. Each of the particles is moved from point A to point B along two different paths, labeled in Figure P26.65. a. Given the dimensions in the figure, what is the change in the electric potential experienced by the particle that is moved along path 1 (black)? b. What is the change in the electric potential experienced by the particle that is moved along path 2 (red)? c. Is there a path between the points A and B for which the change in the electric potential is different from your answers to parts (a) and (b)? Explain. FIGURE P26.65 Problems 65, 66, and 67.arrow_forwardAt a certain distance from a charged particle, the magnitude of the electric field is 500 V/m and the electric potential is 3.00 kV. (a) What is the distance to the particle? (b) What is the magnitude of the charge?arrow_forwardAn electric potential exists in a region of space such that V = 8x4 2y2 + 9z3 and V is in units of volts, when x, y, and z are in meters. a. Find an expression for the electric field as a function of position. b. What is the electric field at (2.0 m, 4.5 m, 2.0 m)?arrow_forward
- How many electrons should be removed from an initially uncharged spherical conductor of radius 0.300 m to produce a potential of 7.50 kV at the surface?arrow_forwardA particle with charge +q is at the origin. A particle with charge 2q is at x = 2.00 m on the x axis. (a) For what finite value(s) of x is the electric field zero? (b) For what finite value(s) of x is the electric potential zero?arrow_forwardTwo charged particles with q1 = 5.00 C and q2 = 3.00 C are placed at two vertices of an equilateral tetrahedron whose edges all have length s = 4.20 m (Fig. P26.37). Determine what charge q3 should be placed at the third vertex so that the total electric potential at the fourth vertex is 2.00 kV. FIGURE P26.37arrow_forward
- Four charged particles are at rest at the corners of a square (Fig. P26.14). The net charges are q1 = q2 = +2.65 C and q3 = q4 = 5.15 C. The distance between particle 1 and particle 3 is r13 = 1.75 cm. a. What is the electric potential energy of the four-particle system? b. If the particles are released from rest, what will happen to the system? In particular, what will happen to the systems kinetic energy?arrow_forwardA 5.00-nC charged particle is at point B in a uniform electric field with a magnitude of 625 N/C (Fig. P26.65). What is the change in electric potential experienced by the charge if it is moved from B to A along a. path 1 and b. path 2?arrow_forwardFour charged particles are at rest at the corners of a square (Fig. P26.14). The net charges are q1 = q2 = 2.65 C and q3 = q4 = 5.15 C. The distance between particle 1 and particle 3 is r13 = 1.75 cm. a. What is the electric potential energy of the four-particle system? b. If the particles are released from rest, what will happen to the system? In particular, what will happen to the systems kinetic energy as their separations become infinite? FIGURE P26.14 Problems 14, 15, and 16.arrow_forward
- A filament running along the x axis from the origin to x = 80.0 cm carries electric charge with uniform density. At the point P with coordinates (x = 80.0 cm, y = 80.0 cm), this filament creates electric potential 100 V. Now we add another filament along the y axis, running from the origin to y = 80.0 cm, carrying the same amount of charge with the same uniform density. At the same point P, is the electric potential created by the pair of filaments (a) greater than 200 V, (b) 200 V, (c) 100 V, (d) between 0 and 200 V, or (e) 0?arrow_forwardFigure P26.80 shows a wire with uniform charge per unit length = 2.25 nC/m comprised of two straight sections of length d = 75.0 cm and a semicircle with radius r = 25.0 cm. What is the electric potential at point P, the center of the semicircular portion of the wire? FIGURE P26.80arrow_forwardFour particles are positioned on the rim of a circle. The charges on the particles are +0.500 C, +1.50 C, 1.00 C, and 0.500 C. If the electric potential at the center of the circle due to the +0.500 C charge alone is 4.50 104 V, what is the total electric potential at the center due to the four charges? (a) 18.0 104 V (b) 4.50 104 V (c) 0 (d) 4.50 104 V (e) 9.00 104 Varrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Physics: A Calculus-Based TextPhysicsISBN:9781133104261Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage LearningPhysics for Scientists and Engineers: Foundations...PhysicsISBN:9781133939146Author:Katz, Debora M.Publisher:Cengage LearningPhysics for Scientists and Engineers with Modern ...PhysicsISBN:9781337553292Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage Learning
- Physics for Scientists and Engineers, Technology ...PhysicsISBN:9781305116399Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage LearningPhysics for Scientists and EngineersPhysicsISBN:9781337553278Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage Learning

Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning

Physics for Scientists and Engineers: Foundations...
Physics
ISBN:9781133939146
Author:Katz, Debora M.
Publisher:Cengage Learning

Physics for Scientists and Engineers with Modern ...
Physics
ISBN:9781337553292
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning

Physics for Scientists and Engineers, Technology ...
Physics
ISBN:9781305116399
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning

Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:9781337553278
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
