Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN: 9781947172609
Author: OpenStax
Publisher: OpenStax College
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
Need help with this question solution general accounting

Transcribed Image Text:Harmon Manufacturing's cost of goods manufactured for the
quarter was $245,000. The beginning finished goods inventory was
$62,000 and the ending finished goods inventory was $54,000.
Manufacturing overhead was underapplied by $8,500. Any
underapplied or overapplied manufacturing overhead is closed out
to cost of goods sold.
How much is the adjusted cost of goods sold on the Schedule of Cost
of Goods Sold?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- The following product costs are available for Kellee Company on the production of eyeglass frames: direct materials, $32,125; direct labor, $23.50; manufacturing overhead, applied at 225% of direct labor cost; selling expenses, $22,225; and administrative expenses, $31,125. The direct labor hours worked for the month are 3,200 hours. A. What are the prime costs? B. What are the conversion costs? C. What is the total product cost? D. What is the total period cost? E. If 6.425 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? F. What is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forwardWyandotte Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 256,900, direct labor cost was 176,000, and overhead cost was 308,400. There were 40,000 units produced. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 6.62 is direct materials and 7.71 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forwardEllerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Required: 1. Calculate the total cost of direct materials used in production. 2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost. 3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, 2.70 is direct materials and 5.30 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?arrow_forward
- The following product costs are available for Stellis Company on the production of erasers: direct materials, $22,000; direct labor, $35,000; manufacturing overhead, $17,500; selling expenses, $17,600; and administrative expenses; $13,400. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forwardThe following product Costs are available for Haworth Company on the production of chairs: direct materials, $15,500; direct labor, $22.000; manufacturing overhead, $16.500; selling expenses, $6,900; and administrative expenses, $15,200. What are the prime costs? What are the conversion costs? What is the total product cost? What is the total period cost? If 7,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit? If 22,000 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit?arrow_forwardEllerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year, direct materials purchases amounted to 278,000, direct labor cost was 189,000, and overhead cost was 523,000. During the year, 100,000 units were completed. Refer to Exercise 2.21. Last calendar year, Ellerson recognized revenue of 1,312,000 and had selling and administrative expenses of 204,600. Required: 1. What is the cost of goods sold for last year? 2. Prepare an income statement for Ellerson for last year.arrow_forward
- During March, the following costs were charged to the manufacturing department: $14886 for materials; $14,656 for labor; and $13,820 for manufacturing overhead. The records show that 30,680 units were completed and transferred, while 2,400 remained in ending inventory. There were 33,080 equivalent units of material and 31,640 of conversion costs. Using the weighted-average method, what is the cost of inventory transferred and the balance in work in process inventory?arrow_forwardThe following data were adapted from a recent income statement of Caterpillar Inc. (CAT) for the year ended December 31: Assume that 8,500 million of cost of goods sold and 4,000 million of selling, administrative, and other expenses were fixed costs. Inventories at the beginning and end of the year were as follows: Also, assume that 30% of the beginning and ending inventories were fixed costs. a. Prepare an income statement according to the variable costing concept for Caterpillar Inc. Round numbers to nearest million. b. Explain the difference between the amount of operating income reported under the absorption costing and variable costing concepts. Round numbers to nearest million.arrow_forwardRipley, Inc., costs products using a normal costing system. The following data are available for last year: Overhead is applied on the basis of direct labor hours. Required: 1. What was the predetermined overhead rate? 2. What was the applied overhead for last year? 3. Was overhead over- or underapplied, and by how much? 4. What was the total cost per unit produced (carry your answer to four significant digits)?arrow_forward
- At the end of the first year of operations, 21,500 units remained in the finished goods inventory. The unit manufacturing costs during the year were as follows: Determine the cost of the finished goods inventory reported on the balance sheet under (a) the absorption costing concept and (b) the variable costing concept.arrow_forwardDuring the year, a company purchased raw materials of $77,321, and incurred direct labor costs of $125,900. Overhead is applied at the rate of 75% of the direct labor cost. These are the inventory balances: Compute the cost of materials used in production, the cost of goods manufactured, and the cost of goods sold.arrow_forwardRex Industries has two products. They manufactured 12,539 units of product A and 8.254 units of product B. The data are: What is the activity rate for each cost pool?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningCollege Accounting, Chapters 1-27AccountingISBN:9781337794756Author:HEINTZ, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning

College Accounting, Chapters 1-27
Accounting
ISBN:9781337794756
Author:HEINTZ, James A.
Publisher:Cengage Learning,

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub