Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN: 9781947172609
Author: OpenStax
Publisher: OpenStax College
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Question
DBZ Company produces two products, Gamma and DBZ. Gamma is a high-volume item totaling 25,000 units annually. DBZ is a low-volume item totaling only 8,000 units per year. Gamma requires 1.5 hours of direct labor for completion, while each unit of DBZ requires 3 hours. Therefore, total annual direct labor hours are 55,500 (25,000 × 1.5 + 8,000 × 3). Expected annual
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Similar questions
- Gent Designs requires three units of part A for every unit of Al that it produces. Currently, part A is made by Gent, with these per-unit costs in a month when 4.000 units were produced: Variable manufacturing overhead is applied at $1.00 per unit. The other $0.30 of overhead consists of allocated fixed costs. Gent will need 6,000 units of part A for the next years production. Cory Corporation has offered to supply 6,000 units of part A at a price of $7.00 per unit. It Gent accepts the offer, all of the variable costs and $1,200 of the fixed costs will be avoided. Should Gent Designs accept the offer from Cory Corporation?arrow_forwardBox Springs, Inc., makes two sizes of box springs: twin and double. The direct material for the twin is $25 per unit and $40 s used in direct labor, while the direct material for the double is $40 per unit, and the labor cost is $50 per unit. Box Springs estimates it will make 5,000 twins and 9,000 doubles in the next year. It estimates the overhead for each cost pool and cost driver activities as follows: How much does each unit cost to manufacture?arrow_forwardBox Springs. Inc., makes two sizes of box springs: queen and king. The direct material for the queen is $35 per unit and $55 is used in direct labor, while the direct material for the king is $55 per unit, and the labor cost is $70 per unit. Box Springs estimates it will make 4,300 queens and 3,000 kings in the next year. It estimates the overhead for each cost pool and cost driver activities as follows: How much does each unit cost to manufacture?arrow_forward
- Remarkable Enterprises requires four units of part A for every unit of Al that it produces. Currently, part A is made by Remarkable, with these per-unit costs in a month when 4,000 units were produced: Variable manufacturing overhead is applied at $1.60 per unit. The other $0.50 of overhead consists of allocated fixed costs. Remarkable will need 8,000 units of part A for the next years production. Altoona Corporation has offered to supply 8,000 units of part A at a price of $8.00 per unit. If Remarkable accepts the offer, all of the variable costs and $2,000 of the fixed costs will be avoided. Should Remarkable accept the offer from Altoona Corporation?arrow_forwardPatz Company produces two types of machine parts: Part A and Part B, with unit contribution margins of 300 and 600, respectively. Assume initially that Patz can sell all that is produced of either component. Part A requires two hours of assembly, and B requires five hours of assembly. The firm has 300 assembly hours per week. Required: 1. Express the objective of maximizing the total contribution margin subject to the assembly-hour constraint. 2. Identify the optimal amount that should be produced of each machine part and the total contribution margin associated with this mix. 3. What if market conditions are such that Patz can sell at most 75 units of Part A and 60 units of Part B? Express the objective function with its associated constraints for this case and identify the optimal mix and its associated total contribution margin.arrow_forwardCrystal Pools estimates overhead will utilize 250,000 machine hours and cost $750,000. It takes 2 machine hours per unit, direct material cost of $14 per unit, and direct labor of $20 per unit. What is the cost of each unit produced?arrow_forward
- Patterson Corporation expects to incur 70,000 of factory overhead and 60,000 of general and administrative costs next year. Direct labor costs at 5 per hour are expected to total 50,000. If factory overhead is to be applied per direct labor hour, how much overhead will be applied to a job incurring 20 hours of direct labor? a. 120 b. 260 c. 28 d. 140arrow_forwardPower Corp. makes 2 products: blades for table saws and blades for handsaws. Each product passes through the sharpening machine area, which is the chief constraint during production. Handsaw blades take 15 minutes on the sharpening machine and have a contribution margin per blade of $15. Table saw blades take 20 minutes on the sharpening machine and have a contribution margin per blade of $35. If it is assumed that Power Corp. has 5,000 hours available on the sharpening machine to service a minimum demand for each product of 4,000 units, how much will profits increase if 200 more hours of machine time can be obtained?arrow_forwardPower Corp. makes 2 products: blades for table saws and blades for handsaws. Each product passes through the sharpening machine area, which is the chief constraint during production. Handsaw blades take 15 minutes on the sharpening machine and have a contribution margin per blade of $15. Table saw blades take 20 minutes on the sharpening machine and have a contribution margin per blade of $35. If it is assumed that Power Corp. has 5,000 hours available on the sharpening machine to service a minimum demand for each product of 4,000 units, how many of each product should be made?arrow_forward
- Carltons Kitchens makes two types of pasta makers: Strands and Shapes. The company expects to manufacture 70,000 units of Strands, which has a per-unit direct material cost of $10 and a per-unit direct labor cost of $60. It also expects to manufacture 30.000 units of Shapes, which has a per-unit material cost of $15 and a per-unit direct labor cost of $40. It is estimated that Strands will use 140,000 machine hours and Shapes will require 60,000 machine hours. Historically, the company has used the traditional allocation method and applied overhead at a rate of $21 per machine hour. It was determined that there were three cost pools, and the overhead for each cost pool is shown: The cost driver for each cost pool and its expected activity is shown: A. What is the per-unit cost for each product under the traditional allocation method? B. What is the per-unit cost for each product under ABC costing?arrow_forwardHatch Manufacturing produces multiple machine parts. The theoretical cycle time for one of its products is 65 minutes per unit. The budgeted conversion costs for the manufacturing cell dedicated to the product are 12,960,000 per year. The total labor minutes available are 1,440,000. During the year, the cell was able to produce 0.6 units of the product per hour. Suppose also that production incentives exist to minimize unit product costs. Required: 1. Compute the theoretical conversion cost per unit. 2. Compute the applied conversion cost per minute (the amount of conversion cost actually assigned to the product). 3. Discuss how this approach to assigning conversion cost can improve delivery time performance. Explain how conversion cost acts as a performance driver for on-time deliveries.arrow_forwardComputador has a manufacturing plant in Des Moines that has the theoretical capability to produce 243,000 laptops per quarter but currently produces 91,125 units. The conversion cost per quarter is 7,290,000. There are 60,750 production hours available within the plant per quarter. In addition to the processing minutes per unit used, the production of the laptops uses 10 minutes of move time, 20 minutes of wait time, and 5 minutes of rework time. (All work is done by cell workers.) Required: 1. Compute the theoretical and actual velocities (per hour) and the theoretical and actual cycle times (minutes per unit produced). 2. Compute the ideal and actual amounts of conversion cost assigned per laptop. 3. Calculate MCE. How does MCE relate to the conversion cost per laptop?arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Principles of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub
- Financial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,Essentials of Business Analytics (MindTap Course ...StatisticsISBN:9781305627734Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. AndersonPublisher:Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,

Essentials of Business Analytics (MindTap Course ...
Statistics
ISBN:9781305627734
Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. Anderson
Publisher:Cengage Learning