
FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN: 9781259964947
Author: Libby
Publisher: MCG
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Concept explainers
Topic Video
Question
da Company produces a handcrafted musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $856. Selected data for the company’s operations last year follow:
Units in beginning inventory | 0 | |
Units produced | 12,000 | |
Units sold | 9,000 | |
Units in ending inventory | 3,000 | |
Variable costs per unit: | ||
Direct materials | $ | 230 |
Direct labor | $ | 380 |
Variable manufacturing |
$ | 55 |
Variable selling and administrative | $ | 25 |
Fixed costs: | ||
Fixed manufacturing overhead | $ | 730,000 |
Fixed selling and administrative | $ | 690,000 |
Required:
1. Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan. (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar amount.)
2. Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one gamelan.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution
Trending nowThis is a popular solution!
Step by stepSolved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- Check my work mode: This shows what is correct or incorrect for the work you have completed so far. It d Ida Company produces a handcrafted musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $795. Selected data for the company's operations last year follow: Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative Required: 0 13,000 10,000 3,000 $ 180 $ 390 $ 51 $ 23 $ 700,000 $ 430,000 1. Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan. (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar amount.) 2. Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one gamelan. > Answer is complete but not entirely correct. 1.…arrow_forwardIda Company produces a handcrafted musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $875. Selected data for the company’s operations last year follow: Units in beginning inventory 0 Units produced 13,000 Units sold 10,000 Units in ending inventory 3,000 Variable costs per unit: Direct materials $ 230 Direct labor $ 410 Variable manufacturing overhead $ 55 Variable selling and administrative $ 22 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $ 780,000 Fixed selling and administrative $ 910,000 Required: 1. Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan. (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar amount.) 2. Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one gamelan. 1. Absorption costing unit product cost 2. Variable costing unit product costarrow_forwardIda Company produces a handcrafted musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $752. Selected data for the company's operations last year follow: Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative 0 15,000 12,000 3,000 1. Absorption costing unit product cost 2. Variable costing unit product cost $ 170 $340 $ 57 $ 20 $ 830,000 $ 970,000 Required: 1. Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan. (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar amount.) 2. Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one gamelan.arrow_forward
- Ida Company produces a handcrafted musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $917. Selected data for the company's operations last year follow: Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative 0 13,000 9,000 4,000 1. Absorption costing unit product cost 2. Variable costing unit product cost $ 210 $ 440 $ 58 $18 $ 770,000 $ 550,000 Required: 1. Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan. (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar amount.) 2. Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one gamelan.arrow_forwardIda Company produces a handcrafted musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $845, Selected data for the company's operations last year follow: Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs : Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative 19,000 16,000 3,000 $ 260 $ 340 $ 57 $ 22 $ 910,000 $ 930,000 Required: 1. Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan. (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar amount.) 2. Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one gahelan. 1. Absorption costing unit product cost 2. Variable costing unit product costarrow_forwardEcon Company produces widgets. Each widget sells for $120, and the company sells approximately 50,000 widgets each year. Unit cost data for the year follows: Direct Material, $38 Direct Labor, $20 Other Cost: Variable Fixed Manufacturing $12 $8 Distribution 8 6 a. $70 b. $45 c. $75 d. $89arrow_forward
- Ida Company produces a handcrafted musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $990. Selected data for the company’s operations last year follow: Units in beginning inventory 0 Units produced 200 Units sold 180 Units in ending inventory 20 Variable costs per unit: Direct materials $ 120 Direct labor $ 340 Variable manufacturing overhead $ 40 Variable selling and administrative $ 30 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $ 56,000 Fixed selling and administrative $ 24,000 The absorption costing income statement prepared by the company’s accountant for last year appears below: Sales $ 178,200 Cost of goods sold 140,400 Gross margin 37,800 Selling and administrative expense 29,400 Net operating income $ 8,400 Required: 1. Under absorption costing, how much fixed manufacturing overhead cost is included in the company's inventory at the end of…arrow_forwardJay-Zee Company makes an in-car navigation system. Next year, Jay-Zee plans to sell 19,000 units at a price of $340 each. Product costs include: Direct materials $71.00 Direct labor $41.00 Variable overhead $10.00 Total fixed factory overhead $584,800 Variable selling expense is a commission of 4 percent of price; fixed selling and administrative expenses total $98,600.arrow_forwardDiego Company manufactures one product that is sold for $72 per unit in two geographic regions-the East and West regions. The following information pertains to the company's first year of operations in which it produced 55,000 units and sold 50,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs per year: Profit will Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expense $ 23 $ 14 $3 $5 The company sold 37,000 units in the East region and 13,000 units in the West region. It determined that $290,000 of its fixed selling and administrative expense is traceable to the West region, $240,000 is traceable to the East region, and the remaining $77,000 is a common fixed expense. The company will continue to incur the total amount of its fixed manufacturing overhead costs as long as it continues to produce any amount of its only product. $ 770,000 $ 607,000 15. Assume the…arrow_forward
arrow_back_ios
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education


Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education