
College Physics
11th Edition
ISBN: 9781305952300
Author: Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher: Cengage Learning
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Concept explainers
Topic Video
Question
An object rolls off a tabletop with a horizontal velocity v0x = 18 m/s. The table is at a height y0 = 1.2 m, above the floor. Use a coordinate system with its origin on the floor directly beneath the point where the object rolls off the table, its horizontal x-axis lying directly beneath the object’s trajectory, and its vertical y-axis pointing up.
What is the vertical component of velocity, in meters per second, when the object hits the ground?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by stepSolved in 2 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- A ball is thrown eastward into the air from the origin (in the direction of the positive x-axis). The initial velocity is 40 i +64 k, with speed measured in feet per second. The spin of the ball results in a southward acceleration of 4 ft/s2, so the acceleration vector is a = -4 j - 32 k. Where does the ball land? (Round your answers to one decimal place.) X ft from the origin at an angle of 5.7 X from the eastern direction toward the south. 80.4 With what speed does the ball hit the ground? (Round your answer to one decimal place.) 61.3 X ft/s Submit Answerarrow_forwardAn arrow is launched horizontally from the top of a pyramid that is 100 m above the ground as shown in figure 1. If the arrow strikes the ground at a point 65.0 m horizontally away from and below the point of release. What is the speed of the arrow (in m/s) just before it strikes the ground?arrow_forwardAn object rolls off a tabletop with a horizontal velocity v0x = 1.6 m/s. The table is at a height y0 = 0.35 m, above the floor. Use a coordinate system with its origin on the floor directly beneath the point where the object rolls off the table, its horizontal x-axis lying directly beneath the object’s trajectory, and its ve rtical y-axis pointing up. 1. How long in seconds, is the object falling before it hits the floor? 2. What's the horizontal distance, in meters, from the edge of the tabletop to where the object lands?arrow_forward
- A baseball is thrown at an angle θ = 22° above the horizontal with an initial vertical velocity v0y = 13.5 m/s. Use a Cartesian coordinate system with the origin at the baseball's initial position. Calculate the initial horizontal velocity component, v0x in m/s.arrow_forwardA woman stands at the edge of a cliff and throws a stone horizontally over the edge with a speed of v0 = 21.5 m/s. The stone leaves her hand at a height of h = 57.0 m above level ground at the bottom of the cliff, as shown in the figure. Note the coordinate system in the figure, where the origin is at the bottom of the cliff, directly below where the stone leaves the hand. Write the equations for the position of the stone with time, using the coordinates in the figure. Use the following as necessary: t. Assume that x and y are in meters and t is in seconds.arrow_forwardSolve the problem by showing all complete solutions and illustration. An arrow is shot from a height of 1.5 m toward a cliff of height H. It is shot with a velocity of 30 m/s at an angle of 60° above the horizontal. It lands on the top edge of the cliff 4.0 s later. (a) What is the height of the cliff? (b) What is the maximum height reached by the arrow along its trajectory? (c) What is the arrow’s impact speed just before hitting the cliff?arrow_forward
- A projectile is launched with an initial velocity of 60.0 m/s at an angle of 30.0° above the horizontal. The projectile lands on a hillside 4.00 s later. What is the projectile’s velocity (magnitude and direction) at the instant before striking the hillside? Answers: (a) 52.8 m/s @ -10.1arrow_forwardConsider a projectile launched with an initially horizontal velocity of 12.2m/s12.2m/s from a cliff of height h=10.93mℎ=10.93m. It travels a horizontal distance, d�, before striking the ground at an angle θ� below the horizontal. Use the Cartesian coordinate system provided in the drawing with the origin at the base of the cliff. Assume that air resistance is negligible.How much time elapses, in seconds, from the moment the projectile is launched until it hits the ground?what is the horizontal distance of the projectile?what is the speed of the projectile in m/s as it stirkes the ground?what is the impact angle in degrees below the horizontal at which the projectile hots the ground?arrow_forwardA helicopter is flying horizontally with a speed of 67.3 m/s over a hill that slopes upward with a 5% grade (that is, the "rise" is 5% of the "run"). The helicopter's velocity is horizontal with a magnitude of 67.3 m/s and can be resolved into components parallel and perpendicular to the hill. Calculate the magnitude of the perpendicular component.arrow_forward
arrow_back_ios
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- College PhysicsPhysicsISBN:9781305952300Author:Raymond A. Serway, Chris VuillePublisher:Cengage LearningUniversity Physics (14th Edition)PhysicsISBN:9780133969290Author:Hugh D. Young, Roger A. FreedmanPublisher:PEARSONIntroduction To Quantum MechanicsPhysicsISBN:9781107189638Author:Griffiths, David J., Schroeter, Darrell F.Publisher:Cambridge University Press
- Physics for Scientists and EngineersPhysicsISBN:9781337553278Author:Raymond A. Serway, John W. JewettPublisher:Cengage LearningLecture- Tutorials for Introductory AstronomyPhysicsISBN:9780321820464Author:Edward E. Prather, Tim P. Slater, Jeff P. Adams, Gina BrissendenPublisher:Addison-WesleyCollege Physics: A Strategic Approach (4th Editio...PhysicsISBN:9780134609034Author:Randall D. Knight (Professor Emeritus), Brian Jones, Stuart FieldPublisher:PEARSON

College Physics
Physics
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning

University Physics (14th Edition)
Physics
ISBN:9780133969290
Author:Hugh D. Young, Roger A. Freedman
Publisher:PEARSON

Introduction To Quantum Mechanics
Physics
ISBN:9781107189638
Author:Griffiths, David J., Schroeter, Darrell F.
Publisher:Cambridge University Press

Physics for Scientists and Engineers
Physics
ISBN:9781337553278
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning

Lecture- Tutorials for Introductory Astronomy
Physics
ISBN:9780321820464
Author:Edward E. Prather, Tim P. Slater, Jeff P. Adams, Gina Brissenden
Publisher:Addison-Wesley

College Physics: A Strategic Approach (4th Editio...
Physics
ISBN:9780134609034
Author:Randall D. Knight (Professor Emeritus), Brian Jones, Stuart Field
Publisher:PEARSON