
Glencoe Algebra 1, Student Edition, 9780079039897, 0079039898, 2018
18th Edition
ISBN: 9780079039897
Author: Carter
Publisher: McGraw Hill
expand_more
expand_more
format_list_bulleted
Concept explainers
Question

Transcribed Image Text:A computer company has manufacturing plants in Raleigh and Palo Alto. The Raleigh plant manufactures
330 keyboards per week, whereas the Palo Alto plant produces 670. The company has stores in Chicago
and Denver. The Chicago store orders 590 keyboards per week and the Denver store orders 410. The
shipping costs per keyboard from each factory to each store are as follows:
Raleigh to Chicago: $7
Raleigh to Denver $10
Palo Alto to Chicago: $12
Palo Alto to Denver: $9
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution
Trending nowThis is a popular solution!
Step by stepSolved in 4 steps with 8 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, advanced-math and related others by exploring similar questions and additional content below.Similar questions
- A contractor, Susan Meyer, has to haul gravel to three building sites. She can purchase as much as 18 tons at a gravel pit in the north of the city and 14 tons at one in the south. She needs 10, 5, and 10 tons at sites 1, 2, and 3, respectively. The purchase price per ton at each gravel pit and the hauling cost per ton are given in the table below. Susan wishes to determine how much to haul from each pit to each site to minimize the total cost for purchasing and hauling gravel. Hauling Cost per Ton at Site Pit 1 3 Price per Ton North $30 $60 $50 $100 South $60 $30 $40 $120 Now suppose that trucks (and their drivers) need to be hired to do the hauling, where each truck can only be used to haul gravel from a single pit to a single site. Each truck can haul 5 tons, and the cost per truck is five times the hauling cost per ton given above. Only full trucks would be used to supply each site. a. Formulate this problem as an assignment problem by constructing the appropriate cost table,…arrow_forwardA furniture store expects to sell 120 coffee tables during the next year. It costs $1.50 to store one coffee table for one year. To reorder, there is a fixed cost of $10, plus $2.80 for each coffee table ordered. In what lot size and how many times per year should an order be placed to minimize inventory costs? coffee tables per order orders per yeararrow_forwardA campus student group is raising funds for charity by selling cups of boba tea. The expenses incurred by this student group are the cost of materials, estimated at $2 per cup (tea, boba, milk, sugar, cups, the big honking straws, napkins, etc.) and the $150 cost of renting the brewing and cooking space. The group will charge students $4 for each cup.a. Write down the associated cost, revenue, and profit functions. b. How many cups of boba must they sell to break even?c. What profit (or loss) results from the sale of 50 cups?arrow_forward
- Each piece of siding is milled to overlap with others and is 12 inches wide by 8 feet long. you need to replace a section that is 6 feet wide. each milled board costs $15.50. You also need a gallon of paint ($35.00), sand paper ($5.50), and new paint brush ($9.95). what will this project cost? A. 143.35, B. 140.50, C. 143.00, D. 145.43arrow_forwardRandi went to Lowe's to buy wall-to-wall carpeting. She needs 111.13 square yards for downstairs, 31.83 square yards for the halls, and 161.93 square yards for the bedrooms upstairs. Randi chose a shag carpet that costs $15.02 per square yard. She ordered foam padding at $3.13 per square yard. The carpet installers quoted Randi a labor charge of $3.78 per square yard. What will the total job cost Randi? (Round your answer to the nearest cent.) Total cost Nex ( Prev 15 of 15arrow_forwardA graphic design firm placed two orders for computers from Apple Inc. For their web design department, they purchased 2 15-inch MacBook Pro laptops and 3 Mac Pro Quad-core desktops for a total order price of $10,895. For their graphic arts department they purchased 4 15-inch MacBook Pro laptops and 3 Mac Pro Quad-core desktops for a total order price of $14,293.t Assume the prices of the computers did not change between orders. (a) Create a system of equations to model this situation. Be sure to identify what your variables represent. (Let m represent the price in dollars of a MacBook Pro laptop and q represent the price in dollars of a Mac Pro Quad-core desktop.) web design department order graphic arts department order (b) Solve the system of equations. How much did each type of computer cost? MacBook Pro laptop 2$ 2$ Mac Pro Quad-core desktop 12:23arrow_forward
- Last year's freshman class at big state university totaled 5,304 students. Of those, 1,257 received a merit scholorship to help offset tuituon costs their freshman year (although the amount varied per student). The amount a student recieved was N($3,443, $450). If the cost of full tuition was $4,500 last year, what percentage of students who recieved a merit scholarship did not recieve enough to cover full tuition? (Round your answer to the nearest whole percent.)arrow_forwardLast year’s freshman class at Big State University totaled 5,327 students. Of those, 1,265 received a merit scholarship to help offset tuition costs their freshman year (although the amount varied per student). The amount a student received was N($3,468, $489). If the cost of full tuition was $4,100 last year, what percentage of students who received a merit scholarship did not receive enough to cover full tuition?arrow_forwardAssume that the average price for a 2,000-square-foot house in the city is $350,000 and the average rent for a 2,000-square-foot apartment in the city is $1,100 per month. Also assume that the average price for a 2,000-square-foot house in the suburbs is $250,000, the average price for a 2,000-square-foot house in the county is $343,333, and the average price for a 3,000-square-foot house in the suburbs is $430,000. Using comparative statics and the information above, what is the best estimate of the effect of living in the city (relative to living in the suburbs) on home prices? Living in the city changes home prices by $...... (Round your response to two decimal places.)arrow_forward
- The athletics club is ordering tee shirts so it has them ready when new members join. The shirts cost $8 each. It cost$3.25 for printing up to 10 tee shirts with the club logo, $6.00 for 11 to 19 tee shirts, $8.75 for 20 to 29 tee shirts and$11.50 for 30 to 40 tee shirts. Packing and delivery is a standard charge of $4.50.The club has $260. How many tee shirts can be purchased with the club logo printed on them?arrow_forwarda landscaper needs 550 flower plants for a landscaping project. if a local garden center sells flats containing 24 plants, how many flats should the landscaper buy?arrow_forwardA business shipped 122 packages one day. Customers are charged $3.50 for each standard-delivery package and $7.50 for each express-delivery package. Total shipping charges for the day were $595.00. How many of each kind of package were shipped? Standard-Delivery Packages: Express-Delivery Packages:arrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
- Glencoe Algebra 1, Student Edition, 9780079039897...AlgebraISBN:9780079039897Author:CarterPublisher:McGraw HillAlgebra: Structure And Method, Book 1AlgebraISBN:9780395977224Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. ColePublisher:McDougal Littell

Glencoe Algebra 1, Student Edition, 9780079039897...
Algebra
ISBN:9780079039897
Author:Carter
Publisher:McGraw Hill

Algebra: Structure And Method, Book 1
Algebra
ISBN:9780395977224
Author:Richard G. Brown, Mary P. Dolciani, Robert H. Sorgenfrey, William L. Cole
Publisher:McDougal Littell