Based on all the ratios below, which of the two companies is most liquid? Assume that both companies have approached you seeking a six-month (short-term) loan in the amount of 30% of the respective company’s current assets. You have but one loan to give. To which company do you grant the loan? Please discuss each ratio. COMPANY 1 (date from 2018 left and 2019 right column) 1. Current Ratio= Current Assets / Current Liabilities =1271900 / 1247742 =1.02 =1100433 / 1119631 =0.98 2. Quick Ratio= Current Assets- Inventory- Prepaid Expenses / Current Liabilities =(1271900 - 124809 -954183 ) / 1247742 =0.155 =(1100433 -115136- 752562) / 1119631 =020 3. Accounts receivable turnover =Net Credit Sales/ Average Debtors =6643051 / 58752 =113.07 =6084766 / 71649 =84.92 4. Average Days to collect= 365 / Accounts receivable turnover =365 / 113.07= 3.22 365 / 84.92= 4.29 5. Inventory Turnover= COGS / Average Inventory = 3868119 / 954183 =4.05 =3559158 / 752562 =4.73 6. Average Inventory Period= 365 / Inventory Turnover = 365 / 4.05= 90.12 365 / 4.73 = 77.16 COMPANY 2 A) Statement showing basic information from the above-given question: Sr No Particular Feb 3, 2017 Feb 3, 2018 Feb 3, 2019 Feb 3, 2020 1. Total Current Assets 1739385 1770532 1848082 2. Total Current Liabilities 1049235 933535 930820 3. Total Inventories 1520719 (1463561 + 57158)* 1463561 1528417 1465007 4. Cost of goods sold 4166411 4199718 4291520 4235978 5. Total Credit sales ( As per the information given in question total sales is credit sales ) 6257137 6261477 6356109 6203520 6. Accounts Receivables 29566 (38437-8871)* 38437 49853 46160 7. Average Receivables (Yr I receivable + Yr II receivables) /2 34001.5 44145 48006.5 8. Average Inventory (Yr I inventory + Yr II inventory) /2 1492140 1495989 1496712 * Using cash flow statement B) Statement showing Ratio calculation from the above-collected information from given question: Sr No Particular Feb 3, 2018 Feb 3, 2019 Feb 3, 2020 1. Working Capital = (Current Assets - Current Liabilities) From table A ( 1-2 ) 690150 836997 917262 2. Current Ratio = (Current Assets / Current Liabilities) From table A ( 1/2 ) 1.658 1.896 1.985 3. Quick Ratio = ( Current Assets - inventories)/Current Liability From table A [ (1-3)/2 ] 0.263 0.259 0.412 4. Accounts Receivable turnover Ratio = ( Net Credit sales / Average Accounts receivable ) From table A (5/7) 184.15 143.98 129.22 5. Avg Days to collect receivable Ratio = (365 / Avg Receivable turnover ratio) From table B ( 365 Days/4) 1.98 2.35 2.82 6. Inventory Turnover ratio = ( Cost of goods sold / Avg Inventory ) From table A ( 4/8) 2.815 2.869 2.830 7. Average Days to sell the inventories = (Inventory / Cost of sales)*365 days From table A (3/4)* 365 days 127.20 130.00 126.23
Based on all the ratios below, which of the two companies is most liquid? Assume that both companies have approached you seeking a six-month (short-term) loan in the amount of 30% of the respective company’s current assets. You have but one loan to give. To which company do you grant the loan? Please discuss each ratio.
COMPANY 1 (date from 2018 left and 2019 right column)
1. Current Ratio= Current Assets / Current Liabilities |
=1271900 / 1247742 =1.02 |
=1100433 / 1119631 =0.98 |
2. Quick Ratio= Current Assets- Inventory- Prepaid Expenses / Current Liabilities |
=(1271900 - 124809 -954183 ) / 1247742 =0.155 |
=(1100433 -115136- 752562) / 1119631 =020 |
3. Accounts receivable turnover =Net Credit Sales/ Average Debtors |
=6643051 / 58752 =113.07 | =6084766 / 71649 =84.92 |
4. Average Days to collect= 365 / Accounts receivable turnover | =365 / 113.07= 3.22 | 365 / 84.92= 4.29 |
5. Inventory Turnover= COGS / Average Inventory | = 3868119 / 954183 =4.05 | =3559158 / 752562 =4.73 |
6. Average Inventory Period= 365 / Inventory Turnover | = 365 / 4.05= 90.12 | 365 / 4.73 = 77.16 |
COMPANY 2
A) Statement showing basic information from the above-given question:
Sr No | Particular | Feb 3, 2017 | Feb 3, 2018 | Feb 3, 2019 | Feb 3, 2020 |
1. | Total Current Assets | 1739385 | 1770532 | 1848082 | |
2. | Total Current Liabilities | 1049235 | 933535 | 930820 | |
3. | Total Inventories |
1520719 (1463561 + 57158)* |
1463561 |
1528417 |
1465007 |
4. | Cost of goods sold | 4166411 | 4199718 | 4291520 | 4235978 |
5. | Total Credit sales ( As per the information given in question total sales is credit sales ) | 6257137 | 6261477 | 6356109 |
6203520 |
6. | Accounts Receivables |
29566 (38437-8871)* |
38437 |
49853 |
46160 |
7. |
Average Receivables (Yr I receivable + Yr II receivables) /2 |
34001.5 | 44145 | 48006.5 | |
8. |
Average Inventory (Yr I inventory + Yr II inventory) /2 |
1492140 | 1495989 | 1496712 |
* Using cash flow statement
B) Statement showing Ratio calculation from the above-collected information from given question:
Sr No | Particular | Feb 3, 2018 | Feb 3, 2019 | Feb 3, 2020 |
1. |
Working Capital = (Current Assets - Current Liabilities) From table A ( 1-2 ) |
690150 | 836997 | 917262 |
2. |
Current Ratio = (Current Assets / Current Liabilities) From table A ( 1/2 ) |
1.658 | 1.896 | 1.985 |
3. |
Quick Ratio = ( Current Assets - inventories)/Current Liability From table A [ (1-3)/2 ] |
0.263 | 0.259 | 0.412 |
4. |
Accounts Receivable turnover Ratio = ( Net Credit sales / Average Accounts receivable ) From table A (5/7) |
184.15 | 143.98 | 129.22 |
5. |
Avg Days to collect receivable Ratio = (365 / Avg Receivable turnover ratio) From table B ( 365 Days/4) |
1.98 | 2.35 | 2.82 |
6. |
Inventory Turnover ratio = ( Cost of goods sold / Avg Inventory ) From table A ( 4/8) |
2.815 | 2.869 | 2.830 |
7. |
Average Days to sell the inventories = (Inventory / Cost of sales)*365 days From table A (3/4)* 365 days |
127.20 | 130.00 | 126.23 |
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images